W3vina.COM Free Wordpress Themes Joomla Templates Best Wordpress Themes Premium Wordpress Themes Top Best Wordpress Themes 2012

Home » Nazmi Şentürk » Gölge Etme Başka İhsan İstemem

Gölge Etme Başka İhsan İstemem

Sözlerinden birini kitabıma ad olarak seçtiğim Diyojen, – Romen Diyojen’le karıştırılmamalı.- (MÖ 412-323) yılları arasında yaşamış bir Antik Çağ filozofudur.

Platon’un “Çılgın Sokrates” diye tanımladığı Diyojen, çok rahat yaşama olanakları olmasına karşın son derece yoksul bir yaşam sürmüştür. Onun serveti, içinde yaşadığı bir fıçı ile bir şeyler yiyip içtiği çanağıdır.

Bir gün çeşmeden avucu ile su içen bir çocuk görünce “Bu çocuk bana fazladan eşyam olduğunu öğretti.”diyerek çanağını da atmıştır.

 “İnsan doğaya uygun yaşamalı, yaşam doğal ve sade olmalı.” görüşünü savunan düşünür, kimseye eyvallah etmez, kimseden lütuf beklemez. Kendisini “İki ayaklı ve tüysüz bir hayvan” olarak tanımlar.

O dönemin büyük hükümdarlarından olan ve düşünce adamlarına ilgisiyle tanınan Büyük İskender, bir gün Diyojen’i ziyaret etmeye gider ve ona kendisinden bir dileği olup olmadığını sorar. Diyojen’in verdiği yanıt şudur: “Gölge etme başka ihsan istemem.”

Gündüz vakti elinde fenerle sokak sokak dolaşıp “Dürüst bir insan arıyorum!”diyen de odur.

Diyojen bir gün dar bir sokakta, zenginliğinden başka hiçbir şeyi olmayan kibirli bir adamla karşılaşır. O sokakta ikisinden biri kenara çekilmezse geçmek mümkün değildir. Mağrur ve sefil zengin hor gördüğü filozofa şöyle der: “Ben bir dilenci serseriye yol vermem.”

Diyojen, bu söz üzerine hemen kenara çekilir ve şöyle der: “Ben veririm!”

Büyük İskender, yaverleriyle birlikte dolaşırken Diyojen’i görür. Diyojen, birbiri üzerine yığılmış insan kemiklerini incelemektedir. Büyük İskender yanına gider ve ona ne yaptığını sorar. Diyojen, gözlerini Büyük İskender’e dikerek şu yanıtı verir: “Babanızın kemiklerini arıyorum ama hangilerinin kölelere, hangilerinin babanıza ait olduğunu kestiremiyorum.”

Diyojen’in evlilik hakkındaki düşünceleri de ilginçtir. Kendisine, “Evlilik hakkında ne düşünüyorsunuz?”diye sorulduğunda şu yanıtı verir: “Genç ise henüz evlenme zamanı gelmemiştir, yaşlıysa vakti geçmiştir.”

Aşk konusundaki yaklaşımı daha da ilginçtir. Ona göre aşk,”İşsiz insanların işidir.”

 Üstün zekâsı ve aykırı yaşamıyla bir döneme damgasını basan bu düşünürden günümüz insanlarının öğrenecekleri pek çok değer var ama galiba öğrenemeyecekler.

Tüketmeye koşullanarak hayatını ziyan eden, ihtiyacı olmayanları satın alıp ihtiyacı olanları atan insanlar, Diyojen’in söylediklerini anlayamazlar.  “Gölge Etme Başka İhsan İstemem” kitabından

            

 

© 2019 Ayrıntı Gazetesi · RSS