W3vina.COM Free Wordpress Themes Joomla Templates Best Wordpress Themes Premium Wordpress Themes Top Best Wordpress Themes 2012

Home » Nazmi Şentürk » Sevgisiz Güzel Olan Hiçbir Şey Yoktur

Sevgisiz Güzel Olan Hiçbir Şey Yoktur

  

Sait Faik, “Her şey bir insanı sevmekle başlar.”der.

   Dünyanın en güzel eylemi sevmek ve sevilmektir.

   Sevgi koşulsuz ve nedensizdir. Eğer bir kişiyi neden sevdiğinizi bilmiyorsanız seviyorsunuz demektir.

   Seven insan; egolarından arınır, korkularının üzerine gider, risk alır, hayata meydan okur, yüreğini açar, iyileşir ve iyileştirir.

   Seven insan, dinlemeyi, değer vermeyi, paylaşmayı, minnettarlık duymayı, çıkar göz etmemeyi, bir başkasının hayatını yaşamayı, onun iyiliğini istemeyi öğretir.

   Seven insan mutlu ve umutludur, gözleri parlar; “Elalem ne der?” takıntısından kurtulur. “Seven insan, “Keşke” demez, “iyi ki” der.

   Sevgi; insanı hayata bağlar, motive eder; sevgi, yüzümüzdeki aydınlığın ve muhteşem gülüşümüzün nedenidir.

   Sevgi övünmez, kibirlenmez, öfkelenmez, haksızlık etmez, kıyaslamaz. Sevgi devrimcidir; kendisi değişip gelişirken sevdiğini de değiştirip geliştirir. Sevginin virgülleri vardır ama noktası yoktur.

   Sevmek, sevdiğimiz kinin sevinçlerine ortak olmaktan çok dertlerine derman olmaktır. Sevmek; emek vermek, yola çıkmak, hak etmektir.

   Sevgisiz güzel olan hiçbir şey yoktur. Sevgisiz insan kabadır, narsisttir, kibirlidir, kusur arayıcıdır; tahammülsüz, geçimsiz ve mutsuzdur.

   Sevmeyen kişi üretemez, yaratıcı olamaz, güzelliklerin farkına varamaz; yer, içer ve ölür. İnsan, sevmeyi öğrenemediyse hiçbir şeyi öğrenemez.

   İnsanın sevdiğini sahiplenmesi doğaldır çünkü onun için savaş vermiştir; onunla bütünleşerek kendini aşmıştır. Bu sahiplenme duygusu bencilleşirse ve birtakım kontrol mekanizmalarıyla ayarı kaçırılıp hükmetmeye yönelirse sevgi olmaktan çıkar.

   Kimse kimseye ait değil, kimse kimsenin değildir. Korkunun ve kıskançlığın varlığını sürdürdüğü ortamda sevgi kendisine yer bulamaz; gelişemez, çoğalamaz.

   Geri bıraktırılmış ülkelerde çarpık olan sadece ekonomi değildir. Bu ülkelerde; demokrasi, eğitim, kültür, iletişim ve sevgi anlayışı da çarpıktır.

   Yurdum insanı, bu çarpıklık yüzünden insan gibi sevmeyi başaramaz. “Ya benimsin ya da kara toprağın!” gibi kepazeliklerle sözde sevdiği insana korku salar. Bunlar cahil, acımasız, kibirli, ezik ve zekâ özürlü öküzlerdir.

   Sevgi, bağlılıktır ama bağımlılık değildir; sahip olmak hiç değildir. Özgürlüğün olmadığı yerde ve ilişkilerde sevgi gelişmez.

 “Hükümdar Yol Vermeden Eşkıya Kervan Basamaz” kitabından

© 2019 Ayrıntı Gazetesi · RSS