W3vina.COM Free Wordpress Themes Joomla Templates Best Wordpress Themes Premium Wordpress Themes Top Best Wordpress Themes 2012

Home » Güncel » “6 Eylül Bizim Namus Günümüz”

“6 Eylül Bizim Namus Günümüz”

Kurtuluş Savaşı yıllarında Yunan ordusunun köyleriyle birlikte yakıp yıktığı Yenişehir’in düşman işgalinden kurtuluşunun 99. yıldönümü törenlerle kutlandı.

Cephe ortasında kalan ve tam 5 kez işgale uğrayan Yenişehir’deki Yunan zulmünü, “Zihnimize adeta kendimiz yaşamışçasına kazıdık” diyen Belediye Başkanı Davut Aydın, “Bugün, bizim namus günümüz. Bugün, her bir adımı şehit kanları ile sulanmış bu topraklarda ceddimize olan vefa günümüz” dedi.

Yenişehir'in düşman işgalinden kurtuluşunun 99. yıldönümü törenlerle kutlandı. Pazargününden itibaren ilçe genelindeki bütün ev ve işyerlerinin Türk bayraklarıyla donatıldığı Yenişehir'deki program sabah saatlerinde Atatürk Anıtına çelenk sunumu ve Yenişehir İlçe Mezarlığı Şehitlik ziyaretiyle başladı.Burada şehit mezarlarına karanfiller bırakıldı ve okunan Kur'an ve duaların ardından programa Yunan işgali yıllarında yakılıp yıkılan ve cumhuriyetin ilk yıllarında yeniden ayağa kaldırılan Tarihi Yenişehir Belediye Binası’nın önünde devam edildi.

Alkış Fırtınası Koptu

İlçe halkının büyük ilgi gösterdiği, protokolün de tam kadro katıldığı tören,saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başladı. Ardından Mehteran Takımı'nın konseriyle coşan vatandaşlar, temsili olarak Türk Ordusu adına bir subayın tarihi belediye binasına Türk Bayrağı çekmesi ve aynı anda Belediye Başkanı Davut Aydın'a bayrak hediye etmesi sırasında alkış fırtınası kopardı. İlçe genelindeki bütün camilerden “Kurtuluş Selası”nın da okunduğu törende belediye balkonundan halka seslenen Başkan Davut Aydın,sözlerine “Bugün, bizim namus günümüz. Bugün, her bir adımı şehit kanları ile sulanmış bu topraklarda, ceddimize olan vefa günümüz. Bugün, ölümü bir an düşünmeden, cephede savaşan gazilerimize minnet günümüz. Bugün, göğsümüzün gururla kabardığı gün. Bugün, şafaklar gibi dalgalanan şanlı hilalin gölgesinde huzurla toplandığımız gün. Bugün, kurtuluş günümüz.Bugün, kuruluşun da kurtuluşun da adı Yenişehir” diyerek başladı.

Zulmü Zihnimize Kazıdık

“İşgal altındaki yurdumda,istiklale ve bağımsızlığa olan özlem, vatan için şehit olma şerefi ve isteği, Türk Milletini tek bir hedefe kilitlemiştir” diyen Başkan Davut Aydın, şunları kaydetti:

“Dört bir köşesi işgal edilmiş bu topraklarda, kılıcını adalet için, zulme karşı durmak için, vatanı, bayrağı ve namusu için savuran Şanlı Türk Ordusu, esaret içinde yaşamaktansa; aynı ruh, aynı kararlılık, aynı inanç, aynı fedakârlık ve eşsiz bir cesaretle, birlik olmanın ne ifade ettiğini topyekûn savaşarak dünyaya göstermiştir.Düşman işgali altında yaşamanın ne demek olduğunu çok şükür ki bizler görmedik. Yüce Rabbim bizlere ve gelecek nesillere böyle acılar yaşatmasın. Biz bu acıları büyüklerimizden, tarihimizden ve nesilden nesile aktarılan anılardan öğrendik ve okuduk. İşgal altında yaşanan zulmü, zihnimize adeta kendimiz yaşamışçasına kazıdık.”

Milli Birliğin Önemi

Türk milletinin Kurtuluş Savaşı yıllarından tüm imkânsızlıklara rağmen, düşman karşısında tek yürek olduğu için milli mücadelenin zaferle sonuçlandığına işaret eden Başkan Davut Aydın, “Bu topraklar gerçek sahiplerine, bizlere eşsiz bir miras olarak teslim edildi.İşte bu duygu ve bilinçle, bugün şanlı Türk Bayrağımızı büyük bir gururla teslim alıyorum. Osmanlı Devleti’nin ilk başşehri, Türkiye Cumhuriyeti’mizin küllerinden yeniden inşa ettiği Yenişehir’imizin düşman işgalinden kurtuluşunun 99. yıldönümünü kutluyor, Kurtuluş Savaşımızın lideri Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları ile tüm şehitlerimizi ve gazilerimizi rahmetle anıyor, aziz hatıraları karşısında saygıyla eğiliyorum” diye konuştu.

Konuşmaların ardından tören, belediye binasının önündeki meydanda Yenişehir Kaymakamı Suat Seyitoğlu, Garnizon Komutanı Hv.P.Albay Kadri Bahtiyarve Belediye Başkanı Davut Aydın tarafından tebriklerin kabul edilmesiyle son buldu.

 

 

 

© 2021 Ayrıntı Gazetesi · RSS