W3vina.COM Free Wordpress Themes Joomla Templates Best Wordpress Themes Premium Wordpress Themes Top Best Wordpress Themes 2012

Home » Turgut Yüce » Yenişehir Ticaret ve Sanayi Odası Tarihçesi (2)

Yenişehir Ticaret ve Sanayi Odası Tarihçesi (2)

Yenişehir Ticaret ve Sanayi Odası’nın ilk Meclis Başkanı Ali Tuncer’dir. 15 tane Meclis Başkanı burada görev yapmıştır. 16’ncı meclis başkanı ise Salih Hoşgönül olup 24.02.2014 tarihinden itibaren bu görevdedir.

Diğer Meclis Başkanları ve üyelerinin görev yaptıkları dönemler:

  1. Ali Tuncer – Başkan (11.01.1966 – 19.11.1968)

Üyeler; Halil Yorgancı, Bekir Turan, Arif Horoz, Mustafa Yurttaş, Münir İstek, Sadık Akman, Mehmet Erkan, Ahmet Ersöz, Hakkı Üzüm, Ahmet Günece, Hayrettin Dörtkardeş, Bedii Kongu, Ethem Hanlı.

  1. Mehmet Ali Erbaş – Başkan (19.11.1968 01.12.1969)

Üyeler; Yaşar Süpürtülü, Orhan Akyüz, Abit Günece, İsmail Çorapçı, Mehmet Ertuş, Osman Nuri Us, Hayrettin Dörtkardeş, Yusuf Ağa, Yusuf Özendim, Ahmet Dere, Mustafa Yurttaş, Mehmet Mekir, Mustafa Emil Tekin.

3- Osman Nuri Us – Başkan (01.12.1969 – 15.12.1970)

Üyeler; Yaşar Süpürtülü, Orhan Akyüz, Abit Günece, İsmail Çorapçı, Mehmet Ertuş, Mustafa Yurttaş, Mehmet Mekir.

4- Orhan Akyüz – Başkan (15.12.1970 – 24.12.1971)

Üyeler; Yaşar Süpürtülü, Abit Günece, İsmail Çorapçı, Mehmet Ertuş, Osman Nuri Us, Hayrettin Dörtkardeş, Ahmet Dere, Mehmet Ali Erbaş, Mehmet Mekir, Ahmet Ersöz.

5- Osman Nuri Us – Başkan (24.12.1971 – 06.12.1974)

Üyeler; Mehmet Emin Lapacı, Abit Günece, Sadi Çevik, Mustafa Arslan, Mustafa Murabıt, İbrahim Çakıroğlu, Cemalettin Alanya, İsmail Çorapçı, Halil Orhan, Yusuf Ağa, Behçet Yüce.

6- Mehmet Emin Lapacı – Başkan (06.12.1974 – 09.04.1984)

1. Dönem, Fahri Dübek, Mustafa Arslan, İsmail Çorapçı, Ahmet Yiğit, Mustafa Murabıt, Sadi Çevik, Ahmet Özkan, O.Nuri Murabıt, Mehmet Öztürk, Cemalettin Alanya, A. Kazım Baş.

2. Dönem, Fahri Dübek, Mustafa Arslan, İsmail Çorapçı, Ahmet Yiğit, Mustafa Murabıt, Sadi Çevik, Ahmet Özkan, O. Nuri Murabıt, Mehmet Öztürk, Cemalettin Alanya, A.Kazım Baş,

3. dönem: Mustafa Arslan, Sadi Çevik, Faik Sırman, Ali Çomçom, Sami Alpat, İsmail Çorapçı, İhsan Işıkoğlu, Sinan Nalbur, Fahri Dübek, İlhan Uysal, Celadet Soydan, Ahmet Özkan, Niyazi Bolaca.

4. Dönem, Osman Öztürk, Celadet Soydan, Cavit Şahin, İsmail Çorapçı, Fahri Dübek, Mustafa Murabıt, İsmail Us, Ragıp Ersoy, İlhan Uysal, Mehmet Çolpan, Ahmet İldiz, Burhan Demirci, Sadi Çevik, Sinan Nalbur, Sedat Sönmez, İrfan Saim Us, Ahmet Özkan.

7- Sinan Nalbur – Başkan (09.04.1984 – 13.01.1986)

Üyeler; İbrahim Hazar, Fazlı Tunaoğlu, Hilmi Aydın, Behçet As, Enver Durgut, Hamit Savcı, H.Nuri Yılmaz, İsmail Çorapçı, Hüseyin Güleç, Recep Bolaca, Osman Günece, Ziya Fakirullahoğlu, Süleyman Şişko.

8- Behçet As – Başkan (13.01.1986 _ 23.11.1987)

Üyeler; Hayrettin Dörtkardeş, İbrahim Hazar, Fazlı Tunaoğlu, Hilmi Aydın, Enver Durgut, Hamit Savcı, H.Nuri Yılmaz, İsmail Çorapçı, Hüseyin Güleç, Recep Bolaca, Osman Günece, Ziya Fakirullahoğlu, Süleyman Şişko.

9- Ali İhsan Şemaki – Başkan (23.11.1987 – 27.09.1988)

Üyeler; Fahri Dübek, Kazım Söğüt, İsmail Çorapçı, Selahattin Enis Türe, Ramazan Ay, Abdullah Baş, Hayrettin Dörtkardeş, Naci Ferik, Arif Köken, M. Derya Sünerin, Mustafa Öztürk, Ahmet Erdem, Mesut Karaoğlu.

10- Fahri Dübek – Başkan (28.09.1988 – 30.11.1989)

Üyeler; Naci Ferik, Kazım Söğüt, İsmail Çorapçı, Selahattin Enis Türe, Ramazan Ay, Abdullah Baş, Hayrettin Dörtkardeş, Arif Köken, M.Derya Sünerin, Mustafa Öztürk, Ahmet Erdem, İsmail Güleç, Mesut Karaoğlu.

11- İsmail Güleç – Başkan (01.12.1989 – 1989)

Üyeler; Mustafa Öztürk, Kazım Söğüt, İsmail Çorapçı, Selahattin Enis Türe, Ramazan Ay, Abdullah Baş, Hayrettin Dörtkardeş, Arif Köken, M. Derya Sünerin, Ahmet Erdem, Fahri Dübek, Mesut Karaoğlu, Osman Öztürk.

12- Mustafa Öztürk – Başkan (01.01.1990 –31.03.1992)

Üyeler; İsmail Çorapçı, Kazım Söğüt, Selahattin Enis Türe, Ramazan Ay, Abdullah Baş, Hayrettin Dörtkardeş, Arif Köken, M .Derya Sünerin, Ahmet Erdem, Fahri Dübek, Mesut Karaoğlu, Osman Öztürk, Nejdet Öztürk.

13- C. Cahit Akgün – Başkan (01.04.1992 – 01.12.1995)

Üyeler; Ayhan Gürkan, Mevlüt Ayas, Abdullah Baş, M. Faruk Lapacı, İbrahim Çimen, İhsan Vurur, Sedat Sönmez, N. Doğan Şemaki, M. Ertuğrul Körüstan, Aykut Onur, Ali Fuat Tuğral, Memiş Oral.

14- Ali İhsan Us – Başkan (01.12.1995 – 31.01.2009)

1. Dönem, Ali Yaşar, Memiş Oral, M.Faruk Lapacı, Ali Beysel, H.İbrahim Söğüt, Mümin Sapmaz, Süleyman Çelik, Rüstem Küçük, Emin Demirci, N. Doğan Şemaki, M. Ertuğrul Körüstan, Kazım Camcı, Hamdi Sırman.

2. Dönem, Ali Yaşar, Memiş Oral, M.Faruk Lapacı, Ali Beysel, H.İbrahim Söğüt, Hüseyin İşsever, Mümin Sapmaz, Süleyman Çelik, Rüstem Küçük, N.Doğan Şemaki, M. Derya Sünerin, M. Ertuğrul Körüstan, Kazım Camcı.

3. Dönem, Rüstem Küçük, Memiş Oral, M.Ertuğrul Körüstan, Süleyman Çelik, Mümin Sapmaz, Ali Yaşar, Ali Beysel, Mustafa Atadan, Necmi Yıldırım, M.Faruk Lapacı, N.Doğan Şemaki, Abdullah Bayraktar, Behçet Sert.

4. Dönem, Yılmaz Özgürler, Memiş Oral, M.Ertuğrul Körüstan, Mümin Sapmaz, Kamil Kor, Salih Hoşgönül, Tuncay Camcı, Sebahattin Öz, Fahrettin Bilgit, Enver Öztürk, Halit Düvencioğlu, Kamil Aydoğdu, Salim Oral.

15- Süleyman Çelik – Başkan (01.02.2009-23.02.2014)

1- Dönem, Adnan Kamıl, Halil Büyükkardeşler, Orhan Torun, Nadir Toy, Ethem Sağ, Tuncay Camcı, Murat Tümtürk, Emin Kocabıyık, Mümin Sapmaz, Necmi Yıldırım, Kamil Aydoğdu, Ayhan Turhan, Özcan Kobak.

2- Dönem, Adnan Kamıl, Orhan Torun, Hasan Basri Lapacı, Sezai Öztürk, Hakan Akgün, Ümit Yılgın, Ergin Eren, Murat Tümtürk, Hüseyin Tamir, H.Tahsin Lapacı, Halil Akalın, Ümit Ay, Ekrem Aydın, Salih Hoşgönül.

16- Salih Hoşgönül – Başkan (24.02.2014 –

Üyeler; Murat Tümtürk, Orhan Torun, Hasan Basri Lapacı, Sezai Öztürk, Hakan Akgün, Ümit Yılgın, Ergin Eren, Hüseyin Tamir, H.Tahsin Lapacı, Halil Akalın, Ümit Ay, Mustafa Karaca, Murat Par, Emin Kocabıyık.

Genel Sekreterliğini yapanlar ise;

1- Hakkı Üzüm (25.12.1965 – 30.11.1969)

2- Mustafa Emil Tekin (01.01.1970 – 16.03.1972)

3- Fatma Beysel (Akalın) (01.04.1972 – 31.03.1973)

4- Mustafa İkiz (16.02.1973 – 31.08.1973)

5- Ali Kamburoğlu (01.09.1973 – 30.03.1978)

6- Kamil Gürpınar (03.04.1978 – 30.05.1984)

7- Mehmet Gökgöz (03.07.1984 –

Bu açıklamalardan sonra Ticaret ve Sanayi Odasına 1.12.1995-31.12.2009 dönemlerinde en uzun süre hizmet veren Yönetim Kurulu Başkanı Memiş Oral ile yine aynı dönemde Meclis Başkanı Ali İhsan Us’tur.

01.04.1972-31.03.1973 tarihlerinde bir yıl Genel Sekreterlik yapan Fatma Beysel bu kurumda çalışan ilk ve tek bayan memuredir.

Mehmet Gökgöz de tam 33 yıl Genel Sekreterlik yaparak en uzun süreli çalışan yetkilidir.

Bu tarihsel çalışmamızla ilgili emeklerini bizden esirgemeyen Oda Başkanı Orhan Torun ile Genel Sekreter Mehmet Gökgöz’e teşekkür ederken, kuruluşundan bu güne kadar görev yapmış bütün başkanları, üyeleri ve çalışanları gönülden kutlarken, yaşama veda edenleri rahmetle, hayatta olanları da minnetle anıyor şükranlarımı sunuyorum.

Kaynakça:
Raif Kaplanoğlu’nun Ticaret ve Sanayi Odası ile ilgili gönderdiği belgeler
Salih Erol, Hüdavendigar Vilayet Salnamelerinde Yenişehir Kazası
Kenan Kahraman’ın İnegöl Ticaret ve Sanayi Odası 123 yaşında
Yenişehir Ticaret ve Sanayi Odası arşivi
Yenişehir Ticaret ve Sanayi Odası Dergisi Sayı:1
Şükrü Özyıldırım İnegöl Ticaret ve Sanayi Odası Cüzdanı (Mustafa Özyıldırım’dan alındı)
Mehmet Yetim, İnegöl Ticaret ve Sanayi Odası Cüzdanı (Hüseyin Gönce’den alındı).
 

 

© 2018 Ayrıntı Gazetesi · RSS