Başbakan buyurdu, Cingil bayrak dağıttı…

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Başbakan Erdoğan’ın AKP Kazlıçeşme mitinginde “Evlerinize Atatürksüz Türk bayrağı asın” şeklindeki çıkışına Yenişehir Belediye Başkanı Bülent Hamdi Cingil de uydu.

Erdoğan ülke genelinde sürdürdüğü gerginlik siyasetine “2 ayyaş” benzetmesiyle devam etmiş, ve Haziran ayında gerçekleştirdiği Kazlıçeşme mitinginde  “Evlerinize üzerinde sembol olmayan Türk Bayrağı asın” diyerek tepki çekmişti.

“Bayrakları balkonlarınıza asmanızı istiyorum. Bu bir bayrak kampanyasıdır. Bunlarla birilerine cevabı çok iyi şekilde vereceksiniz. İstanbul’un her yerinde bunu göreceğim.” Diyen Erdoğan “Tabii bayrakların nizami olması lazım” diyerek de Atatürk resimli Türk Bayrağı asılması “tehlikesinin” önüne geçmeye çalışmıştı.

Yenişehir Belediyesi ise “Bayram değil seyran değil” dedirten bir uygulamaya imza attı. Halktan yoğun talep geldiğini öne süren Bülent Hamdi Cingil, 85’e 60 cm ölçülerinde 5 bin adet Türk Bayrağını vatandaşa dağıttıklarını, talep gelmesi durumunda yeni bayrak siparişi vereceklerini söyledi.

Haberin AKP ile iyi ilişkileri olan gazetelerden birinde “Başbakan Erdoğan’ın partisinin mitinglerinde yaptığı ‘evlere bayrak asılsın’ çağrısına Yenişehir belediyesi de uydu” şeklinde duyurulması ise Cingil’in ne amaçla bayrak dağıttığını gösterir nitelikteydi.

Erdoğan’ın gerilim siyasetine halkın bayrak hassasiyetini kullanarak dolaylı destek veren Cingil’in yeni verilecek bayrak siparişlerine Atatürk resimli bayrakarın ekletip ekletmeyeceği ise merak konusu.

ERDOĞAN’IN BUYRUĞUNA MUHALEFETTEN TEPKİ GELMİŞTİ

Muhalefet partileri çağrıyı “Atatürk fotoğraflı Türk bayraklarına” tepki olarak değerlendirmiş ve Erdoğan’ı sert bir dille eleştirmişti.

CHP: “Utanç verici”
CHP Mersin Milletvekili İsa Gök, Başbakan Erdoğan’ın çağrısına tepkisini, “Başbakan esasen Atatürk’e olan hıncını, düşmanlığını sadece Ulu Önder Atatürk’e ve İnönü’ye ‘iki sarhoş’ diyerek göstermekle kalmıyor evlere asılacak bayraklarda da büyük önder Atatürk’ün olmasını istemiyor” sözleriyle göstermişti.

Başbakan Erdoğan’ın “Atatürk’ü ‘hasım’ olarak gördüğünü söyleyen Gök, Erdoğan’ın İngilizlerle işbirliği yapan Vahdettin’e hayran olduğunu ifade etmiş ve sözlerini şöyle sürdürmüştü: “Bu açıkça Başbakanı olduğu devletin kurucusuna hasım olmaktır. ABD’de devletin kurucusuna karşı düşman olmak mümkün müdür, keza İngiltere’de İngiliz devletinin kurucusuna karşı düşman olmak mümkün müdür? Aynı Başbakan Vahdettin için, Yavuz Sultan Selim için övgüler düzüyor. Devletin kurucusu olan büyük önder için mefhumu muhalif yorumla istememekte. Utanç duyulacak bir açıklama.”

MHP: “Türk bayrağı tahrikmiş”
MHP Isparta Milletvekili Nevzat Korkmaz ise Başbakan Erdoğan’ın sadece Atatürklü değil, Türk bayrağından da geçmişten bu yana rahatsız olduğunu söylemişti. Erdoğan’ın Türk bayrağını tahrik nedeni saydığını anımsatan Korkmaz sözlerini şöyle tamamlamıitı: “Bayrağı tahrik nedeni saydı. Türk bayrağı ile sembolize edilen Türk milliyetçiliğini ayaklar altına aldı. Bu memleketin mukaddesatını emperyalistlerin kucağına attı. Türk bayrağından rahatsız. Koltuğunun sallandığını görünce yeniden Türk milliyetçiliği söylemlerine soyunmaya başladı. Türk vatanının, Türk milletinin birliğini dillendirmeye başladı. Bunların hepsi istismar malzemesi. Başbakan’ı bu konuda da samimi bulmuyorum.”  Bu arada vatandaşlar da, Erdoğan’ın bu çıkışına büyük tepki gösterdi.

 

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Başbakan buyurdu, Cingil bayrak dağıttı…

Yorumlar kapalı.

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.