O Raporu Derhal Geri Çekin!

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

semra cingil

CHP Yenişehir Kadın Kolları Başkanlığı “Çocuk istismarcısının tecavüz ettiği çocukla 5 yıl boyunca sorunsuz ve başarılı bir evlilik sürdürmesi halinde, denetimli serbestlikten yararlanmasını” öngören raporun derhal geri çekilmesini istedi.

CHP Yenişehir Kadın Kolları Başkanı Semra Cingil, yazılı açıklamasında TBMM'de "Aile Bütünlüğünü olumsuz etkileyen Unsurlar ile Boşanma Olaylarının Araştırılması ve Aile Kurumunun Güçlendirilmesi" ile ilgili Kurulan ve kamuoyunda, "Boşanma Komisyonu" olarak bilinen komisyonun, 6 Mayıs 2016 tarihli araştırma raporunun, derhal geri çekilmesi gereken bir rapor olduğunu belirtti.

Raporun içeriğine bakıldığında, gerek çocuklar gerekse kadınlar için kabul edilemez hükümler içerdiğini ifade eden Cingil, şunları kaydetti: “Rapor, çocuk istismarcısının tecavüz ettiği çocukla 5 yıl boyunca sorunsuz ve başarılı bir evlilik sürdürmesi halinde, denetimli serbestlikten yararlanmasını öneriyor. Oysa Devletin görevi, çocuklarımızı her türlü istismardan korumak, bunun önlemlerini almaktır.

Çocuğun istismarcısı ile evlenmesinin yolunu açmak, ne hukukla, ne adaletle, ne ahlakla, ne de vicdanla açıklanamaz. Bu nasıl bir rapordur ki; çocuğun 5 yıl boyunca, istismarcısının, istismarının devam etmesinin, önünü açmaktadır. Bu nasıl bir rapordur ki; çocuk evliliğinin önünü açmaktadır. Bu nasıl bir rapordur ki; istismarcıya denetimli serbestlikten yararlanma yolunu açmakta, korumaya almakta, affetmektedir… Bu rapor, meclis çatısı altında, nasıl olsa çoğunluktayım, meclisten geçiririm diye düşünülüyor ise, bir an önce bu düşüncenizden vazgeçin.”

Müsaade Etmeyeceğimiz Bilinsin…

Günlerdir, bu konuda atılan çığlıkların duyulmasını, derhal raporun geri çekilmesini beklediklerini, aksi takdirde, buna asla müsaade etmeyeceklerini vurgulayan Cingil, şöyle devam etti:

“Rapordaki şiddet gören kadınlarla ilgili öneriler de asla kabul edilemez önerilerdir. Kadınlar yıllardır verdikleri mücadele sonucu, elde ettikleri haklarından asla taviz vermeyecek, asla geri adım atmayacaklardır. Bu raporun da öngördüğü gibi; Şiddet gören kadınlar için, son derece hayati olan koruma tedbirlerini, mesai saatleri ile sınırlandıramazsın. Koruma tedbiri almak için delil şartı getiremezsin ve ‘Delil getir seni koruyayım’ diyemezsin.

Erkek mağdur olmasın diye, kadına verilecek nafakayı evliliğin devamı süresine bağlayarak, bu kadını şiddet gördüğü, mağdur olduğu bu evliliğe mahkûm edemezsin. Bunun adına evliliği korumak diyemezsin. Bu evliliği korumak değil, şiddete başvuranı korumaktır, şiddeti meşrulaştıramazsın. Aile içi şiddeti uzlaşma ve arabuluculuk yöntemi ile çözemezsin.

Ailenin korunması için kurulan komisyondan, toplum olarak beklentimiz, çocuğa ve kadına, istismarı, şiddeti önlemek konusunda, daha ileri, daha önleyici, daha koruyucu politikalardır.

Ancak üzülerek ve şaşkınlıkla görüyoruz ki, komisyon ne amaçla kurulduğunu unutmuştur. Aile kurumunun güçlendirilmesi, şiddetin önlenmesi amacı ile kurulan komisyon kuruluş amacının, tam tersine sonuçlar yaratacak bir anlayış içerisindedir. Bu nedenle Cumhuriyet Halk Partili Komisyon Üyeleri şerh koymuştur.

Biz Cumhuriyet Halk Partili Kadınlar olarak, bu anlayışınızın karşısında olduğumuzu, sonuna kadar kadın ve çocuk haklarının koruyucusu olacağımızı, kazanılmış haklarımızdan asla ödün vermeyeceğimizi, Çocuğa ve kadına karşı şiddetle, kararlılıkla ve inançla, mücadele edeceğimizi duyurur, Aile Komisyonuna buradan,"raporunu acilen ve derhal geri çek!" dediğimizi; Tüm kamuoyu ile paylaşırız.”

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
O Raporu Derhal Geri Çekin!
Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.