Yenişehir ADD Genel Başkan Çölaşan’ı karşıladı

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Yenişehir ADD (Atatürkçü Düşünce Derneği) geçen hafta Bursa’da yapılan eşgüdüm toplantısına katılmak üzere Yenişehir Havaalanı’na gelen Genel Başkan Tansel Çölaşan’ı karşıladı. Çölaşan, VİP salonunda, Bursa ve Yenişehir Şube başkanlarıyla bir süre sohbet etti. Dışarıda, kendisini karşılamaya gelenlerle selamlaşan Çölaşan, daha sonra Bursa’ya hareket etti.

Bir dizi programla Bursa’ya gelen ADD Genel Başkanı Çölaşan’ın ilk durağı Bursa Şubesi oldu. Burada yaptığı konuşmada, yeni anayasa sürecinin baştan sona siyasi olduğunu belirten Çölaşan, ‘Şunu bilmeliyiz ki anayasalar, siyasi iktidarların görevi değildir. Siyasi iktidarlar ülkeyi yönetmek için gelirler, anayasa yapmak için gelmezler. Siyasetin biçimlendirdiği bir süreç. Şunu bilmeliyiz ki, anayasalar, siyasi iktidarların görevi değildir. Siyasi iktidarlar ülkeyi yönetmek için gelirler, anayasa yapmak için gelmezler. Anayasa halkın iradesiyle ortaya çıkar. Hukukta anayasa anlatılırken toplumsal uzlaşma metni diye tanımlanır. Türk toplumunun ihtiyaçlarına cevap veren, o ülkenin rejimini belirleyen belgelerdir. Dolayısıyla bir siyasi parti, halkın bütününün ihtiyaçlarını ortaya koyarak ve toplumsal uzlaşıyı sağlayarak bir anayasa yaparsa ancak teklif ve yolu açmada rolü olabilir. Ondan sonrasını biçimlendiremez yönlendiremez. “dedi.

Çölaşan Basın toplantısından sonra, ÇEK Kız Yurdu,3 Mart İlköğretim Okulu ve ÇEK Görükle Öğrenci Yurdu’nu ziyaret etti. Ardından Görükle Öğrenci Yurdu toplantı salonunda Lise öğrencilerine yönelik bir konferansta konuşan Çölaşan, Karacabey’deki Anayasa konulu konferansa katıldı.

Yenişehir Atatürkçü Düşünce Derneği yönetim kurulu, Genel Başkan Tansel Çölaşan’ın Bursa ve Karacabey’deki programını takip etti. Karacabey’de düzenlenen konferansta konuşan ADD Genel Başkanı Tansel Çölaşan’ı yüzlerce Atatürkçü büyük bir ilgiyle izledi.

Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) Genel Başkanı Tansel Çölaşan, Karacabey’de katıldığı konferansta hükümetin ‘barış süreci’ çalışmalarına sert tepki göstererek halkın bu konudaki tepkisini örgütleme çağrısı yaptı.

Tansel Çölaşan, küresel emperyalizmin çıkarları doğrultusunda uygulamaya konan projenin bir parçası olarak Türkiye’de ‘barış’ adı altında bir sürece imza atıldığını öne sürdü. Orta Doğu’da petrol kaynaklarının kontrolü amacıyla yeni bir düzenlemeye gidildiğini anlatan Çölaşan, “Projenin Türkiye ayağında savaşla başarılı olamayacaklarını bildikleri için PKK ve AKP’yi kullanıyorlar. İleri demokrasi oyunuyla ilerliyorlar.

Melek rolleriyle hafızamızda yer etmiş film aktörlerimiz de bu süreçte imaj olarak akil adamlar listesine konulmuşlardır. Keşke kendilerini kullandırmasaydılar. Ama şuna inanıyorum ki süreç başarısızlıkla sonuçlanacak. Halkın hayır dediği hiç bir şey başarıya ulaşamaz. Bunu bildikleri için halkı ikna etmeye çalışıyorlar. Akil adamlar her yerde tepkiyle karşılanıyor. Kamuoyunda büyük bir tepki var. Eğer halkın tepkisini 1921′de olduğu gibi örgütleyebilirsek bu sürece dur diyebiliriz.” diye konuştu.

Küresel emperyalizm politikalarının Turgut Özal’la birlikte uygulamaya konularak, Atatürk ilkelerinden vazgeçildiğini öne süren Çölaşan, gelinen noktada ABD’nin İslam’la flört etmeye başladığını söyledi. Anayasa değişikliğinin temelinde Atatürk ilkelerinin silinme hedefinin var olduğunu iddia eden Tansel Çölaşan, “Dış güçler istediği için anayasa değişikliğine gidiliyor. İçerde ise Kürtçüler ve AKP bunu yürütüyor. Eğer buna dur demezsek anayasayı istedikleri gibi şekillendirecekler. Yeni anayasanın TBMM’ye getirilmesini tüm demokratik yolları kullanarak mutlaka engellemeliyiz.” dedi. Konferans, soru ve cevap bölümüyle son buldu.

ADD Genel Başkanı Tansel Çölaşan konferanstan sonra Karacabey Şubesi tarafından düzenlenen yemeğe katılan ADD Genel Başkanı Tansel Çölaşan, sonraki gün yine Yenişehir Havaalanı’ndan Ankara’ya uğurlandı.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Yenişehir ADD Genel Başkan Çölaşan’ı karşıladı

Yorumlar kapalı.

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.