W3vina.COM Free Wordpress Themes Joomla Templates Best Wordpress Themes Premium Wordpress Themes Top Best Wordpress Themes 2012

Home » Güncel » Hakkı Çetin’den Çiftçiye Çağrı: Yağlık Ayçiçeği Ekin

Hakkı Çetin’den Çiftçiye Çağrı: Yağlık Ayçiçeği Ekin

Ülkemizde en önemli yağ bitkisi olan ayçiçeğinin Bursa’nın Yenişehir ilçesinde ekimini artırmak için girişimler sürüyor.

   Yenişehir Sayılı Yağlı Tohumlar Kooperatifi Başkanı Hakkı Çetin, bölgedeki çiftçilerin, kooperatife ortak olarak, yağlık ayçiçeği teslim etmenin sağladığı avantajlarından yararlanmalarını istediklerini belirtti.  
   Her yıl mart ayının ilk günlerinde ayçiçeği ekimlerinin başladığına işaret eden Çetin, 'Önümüzdeki birkaç ay içinde çiftçilerimizi köylerinde ziyaret edip yağlık ayçiçeği ekimine yönelmelerini isteyeceğiz' diye konuştu.
   Çiftçinin yağlık ayçiçeği yetiştirmekle hem kooperatife sahip çıktığını hem de kooperatifin olanaklarından yararlandığını belirten Çetin, son yıllarda yağlık ayçiçeğine ilginin arttığına işaret etti.  Çetin, ayrıca çiftçilerin, arazilerinin bir bölümüne çerezlik ayçiçeği, buğday ve arpanın yanında yağlık ayçiçeği de ekmelerinin kendi menfaatlerine olduğunu söyledi. Çetin, 'Yağlık ayçiçeği ekimlerini artırmayı amaçlıyoruz. Tohum, gübre, zirai ilaçlar ve yem gibi ihtiyaçlarını piyasa değerinin altında karşıladığımız ortaklarımıza ürünün çapalanması döneminde ‘çapalama' kredisi de veriyoruz. Yem, tohum ve gübre gibi ihtiyaçlarını kendi araçlarımızla köylerine kadar götürüp çiftçimize teslim ediyoruz' dedi.
   Yenişehir Kooperatifi'nin bağlı olduğu Yağlı Tohumlar Kooperatifleri Genel Müdürlüğü'nde, kooperatife ortak olmayan çiftçilerden de buğday, arpa ve mısır alımı yapılması yönündeki önerilerinin kabul edildiğini hatırlatan Çetin, 'Çiftçi Kayıt Sistemi'ne (ÇKS) kayıtlı 6 bin çiftçi var. Bunlardan da kooperatif olarak alım yapılmasını istedik ve Genel Müdürlük önerimizi kabul etti. Böylece kooperatifimiz, ortak olmayan çiftçilerimize de yetiştirdiği ürünü için bir pazar kapısı oldu' dedi.
   Yenişehir'de 2015 sezonunda 24 bin, 2016 sezonunda ise 28 bin dönüm alanda yağlık ayçiçeği yetiştirildiğini anlatan Çetin, hava koşullarının olumlu etkisiyle çiftçinin kazancının arttığını kaydetti.
   Önümüzdeki sezon ekim yapılan alanların daha da artacağına inandığını ifade eden Çetin. 'Son yıllarda özellikle sulu tarım yapılamayan kırsal alanlarda yağlık ayçiçeği ekiminde artış görüyoruz. Yağışlar ve uygun hava koşulları sayesinde çiftçimiz daha çok kazanç elde ediyor. Bu olumlu gelişmenin de etkisiyle, ekim yapılacak alanların 30 bin dönüme çıkabileceğini tahmin ediyoruz. Çiftçimiz buğday ve arpanın yerine yağlık ayçiçeğini tercih etmesini bekliyoruz' diye konuştu
   Tarım sigortasının artık her çiftçi tarafından bilindiğinin altını çizen Çetin, kooperatife ayçiçeği, buğday, arpa ya da mısır gibi ürünler teslim eden çiftçinin tarım sigortaları işlemlerinin kooperatifte yapıldığını sözlerine ekledi.
   Yenişehir'de, Yağlı Tohumlar Kooperatifi'nin çiftçiden aldığı yağlık ay çekirdekleri, Karacabey'deki Trakya Birlik Yağ Entegre Tesisleri'ne teslim ediliyor.

 

 

© 2020 Ayrıntı Gazetesi · RSS