Geçmişten Gelen Fotoğraflar

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

            bilecik

Bilecik’teki Yenişehirliler

Yenişehir’de ortaokulu bitirenler ailelerin maddi güçleri uygunsa başka illere okumaya gönderilebiliyordu. Eğer ailenin yeterli gücü yoksa çocuk ortaokuldan sonrasını zorlayamıyordu. Ne var ki özellikle Yenişehir Ortaokulu’nun 1960 yılı mezunları alternatif bir yol buldu. O zaman küçük bir yerleşim birimi olan Bilecik’te ev kiraları ucuzdu. Hatta ortaca hallilerin çocukları için yatılı okumak da pek sıkıntı verici olmuyordu. Ve o yıl Bilecik Ertuğrulgazi Lisesi’ne doğru bir yoğunluk oluştu. Gerçi önceki yıllarda da burada okuyanlar vardı ama sayıları önemsenecek kadar değildi.

İşte 52 yıl önce yani 1960 yılı sonbahar aylarında Bilecik’te okuyan Yenişehirli öğrenciler okulun bahçesinde toplanıp bir hatıra fotoğrafı çektirdiler. Gerçi tüm Yenişehirli öğrencileri kapsamıyor ama yine de sayıları epeyi vardı.

Fotoğrafa baktığımızda ayakta olanlar (soldan sağa), Hamdi Turgut Özeç (Askerlik sonrası Halk Bankası Şubesinde memuriyete başladı. Daha sonra Almanya’ya gitti. Dönüşte Eğitim Fakültesini bitirdi. Alman Filolojisi bölümünde Dil Bilim Yöntemleri üzerine master yaptı. Doktorasını ise Almanya’da tamamladı. Halen Yenişehir’de yaşıyor.),

Sevim Menteş :(Emekli polis. Kozdere köyünde yaşıyor.), İsmail Gonca: (O zamanki Bilecik Noterinin oğlu), Melih Özeç (1966 yılından beri Almanya’da), Melih Özeç’in arkasındaki tanınamadı. İhsan Özgönül: (Öğretmen. Necdet Çolakoğlu’nun dayısının oğlu. Vefat), Arkadan başı gözüken Metin Erdemli (Emekli Albay, Edremit’te yaşıyor), Mehmet Sırman:(İstiklal caddesinde kasaptı, vefat etti), Erdal Akin (Emekli kütüphaneci. Gökçesu köyünde yaşıyor), Ahmet Can(Papatya köyünden. Emekli banka müdürü, Vefat etti).

Önde oturanlar: En önde oturan Papatyalı Cevat Can(Matematik öğretmenliğinden emekli, Bursa’da yaşıyor), Hacı Ömer Yedekçi (Petrol Ofisinden emekli. Mudanya’da yaşıyor), yanındaki Necdet Çolakoğlu: (Genç yaşta vefat etti), Arada başı gözüken Celal Güler: (Yenişehir Devlet Hastanesi Nöroloji uzmanı Dr. Kezban Güler’in babası), Ali Bilgiç: (Gazeteci), Ahmet Uysal: (Çeltikçi köyünden. Coğrafya öğretmeniydi, vefat etti) Ve en sondaki Atilla Adalı (Yolören köyünden. İstanbul’da yaşıyor).

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Geçmişten Gelen Fotoğraflar
Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.