Bursa Milletvekili Altaca Kayışoğlu: “Beyaz örtü atacağım”

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

ALTACA KAYIŞOĞLU- (3)

CHP Bursa Milletvekili Nurhayat Altaca Kayışoğlu, gündem dışı konuşmasında Bursa’nın sorunlarını TBMM’ye taşıdı. Kayışoğlu, ”Bursa sizden kurtulduğunda bu Meclis kürsüsüne bembeyaz bir örtü sereceğim” dedi.

TBMM’de aldığı gündem dışı konuşmada Bursa’nın 9 bin yıllık tarihi olduğuna vurgu yapan CHP Bursa Milletvekili Nurhayat Altaca Kayışoğlu, “Biliyorum ki herkes yaşadığı şehri sever ve sevdiği şehir için de bir şeyler yapmak ister. Bursa da bizler için özel bir şehir. Maalesef bugün Bursa'da şehir için değil, kendisi için, partisi için çalışan anlayışlara tanığız” diye konuştu.

Bursa’nın tarih içindeki rolünü; Yunan işgali sırasında TBMM kürsüsüne sergilen siyah örtüyü hatırlatarak koyan Altaca Kayışoğlu, Atatürk döneminde Bursa’ya yapılan İPEKİŞ, Merinos ve Sunğipek fabrikalarını not düştükten sonra konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Peki, Bursa bugün ne durumda? Yüksek hızlı trenin 2012'de temeli atıldı, güya 2016'da bitecekti ama temelleri çürüdü. 4'üncü büyük şehrin havaalanı doğru düzgün işletilmiyor. Uludağ'ı Davos yapacaktınız, kaos yaptınız, yetki karmaşası hâlâ sürüyor. Trafik keşmekeşi her gün Bursalıları yıldırıyor. Üç beş kişiyi memnun etmek adına hayal proje Helitaksiye kaynaklar aktardınız ama vagonları yenilemediğiniz için her gün milyonlar ulaşım sıkıntısı yaşıyor.
Dağ yöresi ilçelerinde işsizlikten dolayı yoğun bir göç var. Büyükşehir Yasası'yla köylülerin bütün malını, mülkünü, taşınmazlarını haraç mezat sattınız. Kentsel dönüşümü katılımcı bir şekilde yapmadınız ve insanlar, özellikle de kiracı esnaf zorluklar yaşıyor. Gurur duyabilirsiniz, uzaydan bile görülen TOKİ'leriniz var ve bu TOKİ'ler yüzünden kentsel dönüşüm mağdurları yarattınız. Gebze-Orhangazi-İzmir Otobanı Projesi sürekli değişti ve kamulaştırmalarla vatandaşlarımız mağdur edildi. Gemlik ve Trilye tipi zeytin destek görmediği için zeytincilik bitiyor ve buralar ranta açılıyor. İnegöl'deki yoğun hava kirliliğini bir türlü çözemediniz. İznik'in dünyaca ünlü surları kimliğine kavuşturulamadı ve turizm merkezi olabilecekken sıradanlığa terk edildi.
Bursa her yıl yaklaşık 60 bin civarında göç alıyor ve bu göçe uygun altyapı, sağlık, eğitim hizmetleri sunulamıyor. Bursa'nın verimli ovaları, özellikle Karacabey, yanlış projelerle sanayi bölgelerine ve otobanlara maalesef kurban ediliyor. Kontrolsüz bir şekilde sanayinin isteğiyle Bursa santraller şehrine dönüştü ve irili ufaklı 5 santrali var, hâlâ açılmak istenenler var, bu gidişle Uludağ'a kar yağmayacak.”

Bursa’daki çevre katliamlarını da TBMM gündemine taşıyan CHP Bursa Milletvekili Nurhayat Altaca Kayışoğlu, kürsüden gösterdiği fotoğraflarda binlerce arının özel yasayla kurtularılan Cargil ‘in kurbanı olduğunu aktardı.

Sözlerini, “Bakın, özel yasa çıkardığınız Cargill'de ölen arılar. Bunlar kilolarca, yüzlerce kilolarla ifade ediliyor. Bu arılar oralarda ölüyor ve bu şurupları, o Cargill fabrikasında üretilenleri insanlar içiyorlar, insanlar” dedi.

Altaca Kayışoğlu, Konuşmasının Son Bölümünde İse Şu Noktalara Değindi:

“Bursa'nın en önemli içme suyu barajı olan Doğancı Barajı'na mermer ve taş ocaklarının kiri, bölgedeki köylerin fosseptiği akıyor. Yenişehir'de hâlâ Boğazköy Barajı'nda sulama yapılamıyor, Kocasu'da balıklar ölüyor. Mustafakemalpaşa'da, Kestelek'te bor madenleri çıkarılmayı bekliyor. Bursa kaplıca şehri fakat termal yatakları değerlendirilmiyor. 
İdari açıdan da Bursa, maalesef, saray özentileriyle dolu. Büyükşehir Belediyesince Mudanya Sahil Projesi başlatıldı fakat bitirilmedi, insanlar sahilden mahrum. 1955'ten beri Mudanya Belediyesinde olan İskele'yi CHP kazanınca, katakulliyle Büyükşehre verildi. Rektörünüz, CHP'li Nilüfer Belediyesinin öğrencilere verdiği çorbayı engelledi, Fethiye Kültür Merkezini aldı. İl Millî Eğitim Müdürünüz, davaları kazanan müdürleri hukuku hiçe sayarak görevine iade etmedi. 
Şimdi diyorum ki Bursa diktatöryal bir anlayışın işgali altında, buraya siyah bir örtü sermeyeceğim ama bu faşizan uygulamalarınız altında bir gün bir yerlerde patlayan bombalarda ölmezsek şayet, komplolarınızla zindanlarda çürümezsek, Bursa sizden kurtulduğunda bu Meclis kürsüsüne bembeyaz bir örtü sereceğim.”

 

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Bursa Milletvekili Altaca Kayışoğlu: “Beyaz örtü atacağım”
Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.