CHP Milletvekili Demiröz: ‘Amaç ATATÜRK ismini kaldırmak’

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

CHP Bursa Milletvekili İlhan Demiröz, Bursa kamuoyunun ve tüm Bursasporluların itirazlarına rağmen Atatürk Stadı, Atatürk Spor Salonu, Atatürk Kapalı Yüzme Havuzu ve Atatürk Anadolu Lisesi’nin yıkımına ilişkin plan değişikliği kararının Büyükşehir Belediye Meclisi’nden geçirilmesini eleştirdi. Demiröz, “Kimi tarihi niteliği olan bu 4 yapıyı yıkmaktaki amaç bir meydan yaratmak değil, değiştirmeye cesaret edemedikleri ‘Atatürk’ ismini binaları yıkarak ortadan kaldırmak ve meydan adı altında yine birilerine rant alanı yaratmak” dedi.

Bursa kamuoyu ve Bursasporluların kesin bir şekilde itiraz ettiği plan değişikliğiyle ilgili Meclis toplantısına Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe’nin katılmadığına dikkat çeken İlhan Demiröz, “Altepe açık yüreklilikle sahiplenemediği bu değişikliği Büyükşehir Meclisi’nden geçirterek Bursalıların hiçbir zaman affetmeyeceği bir girişime destek oldu. Bursa bunu affetmez” dedi.

‘Amaç Meydan Yapmak Değil’

AKP iktidarları döneminde eski Santral Garaj bölgesinde “meydan” adı altında AVM inşa edildiğini, Altıparmak girişinde İl Genel Meclisi’nin meydan yapılması için devrettiği alana BTSO ek binası inşa edildiğini, Doğanbey bölgesinde de “kentsel dönüşüm” adı altında Bursa’nın kalbine saplanan bir “kent cinayeti” işlendiğini anımsatan İlhan Demiröz, şimdi aynı sürecin “Stat Meydanı” adı altında gerçekleştiğini söyledi. Kamuoyuna sunulan meydan projesinin dikkatlice incelendiğinde bir meydan projesinden çok ticari ünitelerle donatılmış bir rant projesi olduğunun rahatça anlaşılabileceğini kaydeden Demiröz, projeyle yapılmak istenen esas amacın da bir meydan projesinden çok, “Atatürk” adını taşıyan 4 binanın yıkılarak ortadan kaldırılması olduğunu söyledi. İlhan Demiröz, şunları dile getirdi:

“Proje bizzat Başbakan’ın talimatları doğrultusunda adım adım ilerletiliyor. Atatürk Stadı’nın yıkılmasını Bursa’da neredeyse kimse istemiyor. Cumhuriyet dönemi mimarisini de içeren stadyum birçok Bursalının anılarıyla donatılmış ortak bir değer niteliği taşıyor. Kentin ortak hafızasını ve anılarını temsil etmesi açısından çok önemli. Bursaspor’un şampiyonluğuyla Türk spor tarihine de geçmiş olan Atatürk Stadı’nı yıkmanın kabul edilebilir bir tarafı bulunmuyor. Bir kenti o kentte yaşayanların iradesine, arzularına saygı göstererek yönetirseniz saygı görürsünüz. Bursalıların açık tepkisine rağmen yıkımda ısrar etmenin hiçbir anlaşılır tarafı yok. Bunu ne Bursalılar ve Bursasporlular, ne de tarih affeder.

Kimisi tarihi niteliği olan bu 4 yapıyı yıkmaktaki amaç bir meydan yaratmak değil, değiştirmeye cesaret edemedikleri ‘Atatürk’ ismini binaları yıkarak ortadan kaldırmak ve meydan adı altında yine birilerine rant alanı yaratmak. Bu uğurda Bursa’nın ve Bursaspor’un tarihini de yıkmaya hazırlar.”

‘Meydan Kılıfıyla Bursa’nın Tarihi Yıkılıyor’

Bursa’nın birçok spor, sanat ve kültür tesisine ihtiyaç duyduğu bir dönemde Atatürk Stadı’nın ufak revizyon ve onarımlarla Bursa’ya hizmete devam edebileceğini dile getiren Demiröz, Atatürk Spor Salonu ile Yüzme Havuzu’nun aynı zamanda güreşten, eskrime birçok spor branşında gençlere antrenman ve müsabaka salonu olarak hizmet verdiğini, çok sayıda benzer tesisine ihtiyaç varken mevcut tesislerin yıkılmasının manidar olduğunu söyledi. Demiröz, “Gerçek amaç kent meydanı oluşturmak ise, bunun için başka seçenekler bulunabilir. Ama AKP yönetimi ‘meydan’ kılıfı altında Bursa’nın, Bursaspor’un tarihini bir kalemde silmek istiyor” diye konuştu.

Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe’ye çağrıda bulunan İlhan Demiröz, “Madem ki yıkmakta bu kadar kararlısınız bu karara itiraz eden sivil toplum örgütleriyle, Bursasporlular ile bir araya gelin ve bu kararınızı açık yüreklilikle onlara karşı da savunun. Bir referandum ile Bursa halkına sorun. Kent Meydanı ve Doğanbey’deki hatanızın bir benzerini tekrarlamayın” dedi.

Bursaspor’un birkaç gün önce Genel Kurul gerçekleştirdiğini anımsatan İlhan Demiröz, Bursaspor Başkanlığı’na seçilen Recep Bölükbaşı ve yeni Yönetim Kurulu’nu da tebrik ederek görevlerinde başarı diledi. Yeni yönetimin Bursasporluların Atatürk Stadı ile ilgili hassasiyetlerine karşı duyarsız kalmayacağına ve konuyu sahipleneceğine inandığını ifade eden İlhan Demiröz, Bursa kamuoyunu ve Bursasporluları bir araya gelmeye ve bu yıkımı durdurmaya çağırdı.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
CHP Milletvekili Demiröz: ‘Amaç ATATÜRK ismini kaldırmak’

Yorumlar kapalı.

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.