Cingil tarih yazacak

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Tartışmalara konul olan “Tarihten Günümüze Yenişehir” konulu sempozyuma hazırlık toplantılarının dördüncüsü yapıldı.

Sempozyuma hazırlık toplantılarına katılacaklar konusunda Belediye Başkanı Bülent Hamdi Cingil’in kasıtlı olarak seçici davrandığı ve ilçe tarihiyle ilgili önemli çalışmalara imza atmış isimlere davet götürmediği eleştirileri arasında devam eden çalışmalar Uludağ Üniversitesi Kent Tarihi ve Araştırmaları Merkezi (KETAM) ile ortaklaşa yürütülüyor.

Yenişehir Belediyesi Meclis Salonu’nda yapılan hazırlık toplantılarının dördüncüsüne Bülent Hamdi Cingil, KETAM Başkanı Prof. Dr. Mefail Hızlı, KETAM Üyelerinden Prof. Dr. Bahri Yıldız, Yrd. Doç Dr. Sezai Sevim, Yrd. Doç Dr. Doğan Yavaş ve İlçe Müftüsü Nedim Bakır katıldı.

Tartışmalar nasıl başlamıştı?

“Tarihten Günümüze Yenişehir” konulu sempozyuma hazırlık çalışmaları çerçevesinde düzenlenen toplantıların ilkinde Yenişehir’de tarihle ilgili önemli çalışmaları bulunan isimler yer almamış ve toplantı katılımcılarının belirlenme biçimi tepki toplamıştı. Gelen eleştirilere yanıt veren Cingil, sempozyumun herkese açık olduğunu ve gerekli davetin yapıldığını söylemişti.
Cingil bununla da yetinmemiş Mart ayında yapılan meclis toplantısında “Cingil Yandaş tarih yazmak istedi” başlıklı haberimizi  meclis kürsüsünden eleştirmişti.
Başkan Cingil’in açıklamalarının kamuoyunu tatmin edip etmediği tartışmalı. Katılım zaafı nedeniyle meşru bir zemine oturmadığı görülen sempozyum çalışmasının sonucunda elde edilecek verilerin sağlıklı olup olmayacağı ise bilinmiyor.

Tarihçi Salih Erol:  Kendileri çalıp, kendileri söyleyecekler her halde…”

Yenişehir tarihiyle ilgili önemli akademik çalışmaları bulunan Salih Erol, yaptığı açıklamada söz konusu çalışmaya kesinlikle davet edilmediğini ve yapılanın bir dışlama politikası olduğunu şu cümlelerle ifade etti.
“Beni yaptığım çalışmalardan dolayı hiç bir zaman desteklememiş olan bu acayip yerel idare zihniyeti düzenleyeceği bir etkinlikten de aklınca beni dışlamakla iyi bir şey yaptığını zannediyor herhalde.. Aslında sadece beni değil; çalışmalarının verdiği onurla dimdik duran herkesi dışlamakla daha kalkışta büyük bir hata yapıyorlar. Bu gidişle yapılacak şeyin bilimsel bir sempozyum olmayacağını, resmi bir anma toplantısından öteye gidemeyeceğini düşünüyorum. Yine o bildik klasik çalgıcıları ile birlikte kendileri çalıp, kendileri söyleyecekler her halde.”

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Cingil tarih yazacak

Yorumlar kapalı.

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.