Yenişehir’de bir “Gezek Akşamı”

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Yenişehir Kaymakamlığı’nın davetlisi olarak Yenişehir’e gelen, Yeşil Bursa Sevgi Gezeği tarafından dün gece düzenlenen etkinlikte katılımcılar hoşça vakit geçirdi.

Konserde, 28 kişi adına açılış konuşmasını yapan Gezek Başkanı Mehmet Örnekal; 28 kişiyle Yenişehir’e geldiklerini, 22 yıl önce kuruldukları ve ilk kuruldukları günden itibaren bir arada kalmayı başardıkları belirtildi ve “biz gezekler, kardeşliği, sevgiyi büyüttük. Bugün burada olmamızı vesile olan herkese teşekkür ediyoruz” dedi.

Etkinlikte konuşan Kaymakam Süleyman Yılmaz, Davet usulü çalıştıklarını belirtti ve teşrif edenlere teşekkür etti.

Eski bir Bursa geleneği olan gezeklik kültürünü yaşatmak amacıyla kurulan“Yeşil Bursa Sevgi Gezeği” tarafından gerçekleştirilen etkinlikte katılımcılar, Türk Sanat Müziği ziyafeti yaşadı. Farklı meslek guruplarından insanların bir araya gelerek Türk Sanat Müziği icra ettiği gezek grubu, seslendirdiği eserlerle katılımcıları coşturdu. Birçok makamdan farklı eseri seslendiren gezek gurubuna, konseri dinlemeye gelen Yenişehirliler de hem şarkıları söyleyerek eşlik etti.

Gezek hakkında:

Farklı meslek gruplarındaki insanlar ile saz ve söz üstatlarının bir araya geldiği, haftalık toplantılara gezek denilmektedir. Bursa’da, sanatsever insanların bir araya gelip bir disiplin içinde düzenli olarak sanat müziği eserleri söyleyip eğlendikleri Gezek adı verilen bu törenler asırlardır devam etmektedir. Bursa’dan dünyaca ünlü sanat müziği sanatçılarının yetişmesinde gezeklerin büyük rolü vardır. Genelde son baharda başlayan gezekler kırk hafta kadar sürer. Her hafta bir gezek üyesinin evine gidilir. Gezek o hafta kimin evinde yapılacaksa, o evin kapısı önüne kırmızı bir fener asılır.

Gezek her zaman bir tekerleme ile başlardı. Her akşam sadece bir makam çalınırdı. Ev sahibi bu arada ikramlar yapar. Her gezek mutlaka bir oyun havası ile biter, bazen finalinde köçek oynardı. Birçok sanatçı gezeklerde yetişmiştir. Gerek gençlik ve gerekse ustalık yıllarında rahmetli Zeki Müren’in Bursa gezeklerine katıldığı biliniyor. Yine İnci Çayırlı, Recep Birgit, Cahit Peksayar gibi ünlü müzisyenler gezeklere katılmıştır. Erdinç Çelikkol da, gezeklerden yetişmiş ünlü bir Bursalı sanatçımızdır.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Yenişehir’de bir “Gezek Akşamı”

Yorumlar kapalı.

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.