O Devlet Olmasaydı?

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

35 yıldır süren özelleştirme propagandası hep yalanlar üzerinden yürüdü. En büyük yalan ise kamu kurumlarının verimsiz çalıştığı, çalışanlarının “yiyici” olduğu idi.

Oysa o kurumlar genç cumhuriyetin dişinden tırnağından artırdıkları ile bütün olanaksızlıklara rağmen yaratılmış mücevherlerdi.

Ne yazık ki çirkin politikacılar siyasi ya da kan bağı olan yakınlarını hep kamu kurumları üzerinden zenginleştirdiler. İşin tuhafı bu yolsuz işlemler özelleştirmenin de gerekçesi yapıldı. Yapılan her yolsuz ve usulsüz işlem özelleştirmenin gerekçesi yapılırken her özelleştirme daha büyük vurguna yol açtı.

Bu nedenle “Sata sata bitiremedik” sözünün esas anlamı “yiye yiye bitiremedik” şeklinde anlaşılmalıdır.

Son olarak Yatağan’da direnen işçilerin önderi Maden-İş Yatağan Şube Başkanı Süleyman Girgin’in yaptığı açıklamayı, Yatağan Cumhuriyet Savcılığına veren Muğla Baro Başkanı Av. Mustafa İlker Gürkan’ın suç duyurusu bir başka vurgun ve yiyicilik olayını gözler önüne seriyor.

Demeç Gazetesinden arkadaşımız Burak Alper Kuş’un haberi ve yine Oda TV’de yayınlanan “Devletin Malı Deniz” başlıklı haberde yayınlanan bilgilere göre Enerji Bakanı Taner Yıldız Hakkında suç duyurusunda bulunuldu.

Verilen dilekçedeki bilgilere göre Akçaova’daki kömür sahalarının rödavans yolu ile verilmesinden dolayı devletin kasasından sadece 1 yılda 8 milyon 415 bin lira fazladan para çıktı. Yani Muğla’daki kömür sahaları özelleştirilmeden bile yandaşlara peşkeş çekildi. Adeta “ver kurtul” demenin yolları hazırlandı.

Olayla ilgili haberlerdeki bilgiler şöyle:

“Muğla Akçaova Köyü’ndeki kömür sahası 2011 yılında Türkiye Kömür İşletmeleri (TKİ) tarafından devralındı ve aynı yıl imzalanan protokolle ‘TKİ sahada kömür üretse de, üretmese de aylık en az 50 bin ton üzerinden firmaya rödovans bedeli ödeyecek’ denildi. Kömür sahasında üretim devam ederken, 2013 yılında TKİ firmayla ek bir protokol imzalayarak bu kez 50 bin ton alma şartını 100 bin tona çıkardı ve ton başına 5.82 TL bedel belirledi.

“Suç duyurusunun devamında, sözü edilen kömür sahasında aylık sadece 30 bin ton kömür çıkarıldığı iddia edilmekte. Yani protokol gereği 30 bin ton kömür çıkarılan yere her ay 100 bin ton kömür çıkarılmış gibi para ödendiği iddia ediliyor.

“Buna göre kömür sahasındaki firmaya işin başından 2014 Ağustos ayına göre 12 milyon 978 bin 600 TL para ödendiğini iddia eden avukatlar, karşılığında 783 bin 986 bin 76 ton kömür üretildiğini bildirdiler.

“Baro Başkanı Avukat Mustafa İlker Gürkan, yapılan üretim miktarına göre ödenmesi gereken paranın 4 milyon 562 bin 803 TL olması gerektiğini bildirdi ve firmaya Bakan’ın onayıyla fazlada 8 milyon 415 bin 797 TL’nin ödendiğini iddia etti. Avukat İlker suç duyurusunda, 14 yılda ödenmesi gereken paranın firmaya 4 yılda ödendiğini ifade etti.

“Avukatlar, Mustafa İlker Gürkan ve Alican Gürkan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız hakkında görevi kötüye kullanma suçundan hakkında yasal işlem yapılmasını talep ettiler.”

Saldırdığınız o cumhuriyet olmasa hepiniz aç kalırdınız…

 

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
O Devlet Olmasaydı?

Yorumlar kapalı.

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.