CUMHURİYETİMİZİN YENİŞEHİR’DE İLK KUTLAMASI

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Cumhuriyetimizin kuruluşunun 92. yıldönümünün kutlandığı bugünlerde, Cumhuriyetimizin Yenişehir’de ilk tyc2kutlamalarının tanıkları ile 2003 yılında bir röportaj yapmıştım..
Bu röportajda anılarını dinlediğimiz ilçemiz eşrafından Emin Lapacı’yı 2007 yılında 92 yaşında iken yitirdik. Bu röportajda anılarına yer verdiğimiz Veysel Uyanık ise yine 92 yaşında 2008 yılında kaybettiklerimizdendi.
02102015TYC
Yenişehir’deki muhasebeciler duayeni iken yaşamını yitiren M. Emin Lapacı ve o günlere ait anılarını şöyle anlatmıştı:
”O günleri acısıyla tatlısıyla hâlâ unutamıyorum. Annemin babası olan, dedem Ahmet Özeç belediye başkanıydı. Belediye binası ise Eski Zeytin Pazarı’ndaki (İstiklal Meydanı) Yüncü Emin Özel’den başlayıp, Konfeksiyoncu Cahit Atılgan’a kadar olan dükkânların üzerinde bulunuyordu.
Cumhuriyetin ilan edildiği o ilk günkü kutlamalar, Zeytin Pazarı dediğimiz yerde başlayıp, geç saatlere kadar, büyük bir coşku ve tam bir bayram sevinci içinde kutlanmıştı. Bir tarafta davullar, zurnalar çalıyor, insanlar oynuyor, “Yaşasın Cumhuriyet” sesleri yeri göğü inletiyordu.
Önce terzilik, sonra da halıcılıkla iştigal eden-Veysel Uyanık ise bu kutlamalara ilişkin anılara şu eklemeyi yapmıştı:
“Bu kutlamalar sırasında Yunanlıların kaçarken bıraktıkları silah ve mermiler kullanıldı. Yer gök silah sesinden inliyordu. O gün bambaşka bir gündü. Zeytin Pazarında dört cumhuriyet bayramı kutlaması daha yapıldı. Fakat hiçbiri ilk günkü gibi olmamıştı.”
Bu anıların dillendirilmesi sırasında M. Emin Lapacı şimdiki belediye binasının yapımı ile ilgili bilgileri de aktarmıştı. Merak edenler için bu bilgileri de yazımızın içeriğinde vermeyi uygun gördük:
“Şimdiki belediye binası dedem Ahmet Özeç’in reisliği döneminde yapılmıştı. İnşaatı yapan ustaları ise Ali Gogolardan Mehmet Usta ile kardeşi İbrahim Usta’ydı. Ağaç ve kereste işlerini ise Künçeğizli Çerkez Musa Usta yapmıştı. Ağaç oymaları ise Marmaracık köyünden getirilip binaya monte edilmişti. Halen kullanılan bu bina 1927 yılında inşa edilmişti.”

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
CUMHURİYETİMİZİN YENİŞEHİR’DE İLK KUTLAMASI
Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.