Home » Güncel, Yerel Gündem » Yenişehirli Çiftçilerin Su Saati İsyanı TBMM Gündeminde

Yenişehirli Çiftçilerin Su Saati İsyanı TBMM Gündeminde

Yenişehir’de DSİ’nin su saatlerinin paralı yapılmasına çiftçiler tepki gösterdi. Geçen yıl DSİ’nin kendilerine su saatlerini ücretsiz takmayı söz verdiğini söyleyen çiftçiler ayrıca istenen paranın da çok yüksek olduğunu dile getirdiler.

Konuyu Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’ye verdiği soru önergesiyle TBMM gündemine taşıyan CHP Bursa Milletvekili Erkan Aydın, su saatlerinin paralı yapılması uygulamasına geçildiğini ve bu uygulamaya göre çiftçiden saat başına 2 bin lira istendiğini ancak çiftçinin bu ekonomik koşullarda saat başına 2 bin TL ödeyecek gücü olmadığını belirtti. 

Verdiği önergede Kurtuluş, Çelebiköy, Karabahadır ve Avşar köylülerin bu uygulamaları yanlış bulduklarını ve kendilerine haksızlık yapıldığına dikkat çeken Aydın, bu yanlıştan bir an önce dönülmesi gerektiğini söyledi.

“Neden Makul Bir Fiyat Belirlenmemektedir?”

Aydın, Bakan Pakdemirli’ye şu soruları yöneltti:

“Covid-19 virüsünün yarattığı tehdit devam ederken, çiftçilerden neden su saati parası istenmektedir? Su saatini almak isteyen çiftçiler, Yenişehir Sulama Birliği önünde sosyal mesafeyi koruyamayarak beklemek zorunda kalmalarına rağmen neden bir önlem alınmamaktadır? Çiftçinin bu ekonomik koşullarda saat başına 2000 TL ödeyecek gücü yoktur. Neden makul bir fiyat belirlenmemektedir? DSİ yetkilileri daha önceki yıllarda su saatlerinin ücretsiz takılacağını açıklamışlardı. Bu söz neden tutulmamaktadır? Saat ücretini ödeyemeyen çiftçinin mahsulü kuruyacaktır. Çiftçinin mahsulünün korunması için neden bir çözüm bulunmamaktadır?”

 

© 2023 Ayrıntı Gazetesi · RSS