15 Temmuz’un 1. Yılında Yenişehir

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

15 Temmuz Darbe girişiminin 1. Yılında tüm Türkiye’de olduğu gibi Yenişehir’de de ’15 Temmuz Şehitleri Anma, Demokrasi ve Milli Birlik Günü’ çeşitli etkinliklerle kutlandı.

Kaymakam Suat Seyitoğlu,  “15 Temmuz şehitlerini anma, demokrasi ve milli birlik günü” ile ilgili yayınladığı mesajında “ 15 Temmuz 2016 gecesi, Türk milletinin yaşama özgürlüğüne, bağımsızlığına, milli iradeye, ülkemizin huzur ve refahına göz diken hain çeteler tarafından kalkışmada bulunulmuş, 249 vatan evladımız şehit ve 2196 vatandaşımız ise yaralanarak gazi olmuştur. Hain ellerin pusu kurduğu gece, elinde bayrağıyla bedenini kurşuna, tanka karşı siper eden bir milletin 2. İstiklal mücadelesini verdiği, Sayın Cumhurbaşkanımızın millete tarihi çağrısıyla, milletimizin topyekûn sokaklara döküldüğü, genç yaşlı, kadın erkek, dil, din, ırk ve cinsiyet ayrımı olmadan tek bayrak altında toplanan insanların işgale karşı sonuna kadar direndiği, milletin muazzam bir güçle vatanını ve devletini canı ve malı pahasına koruduğu, Çanakkale‘deki o asil ruhun, yeniden gösterildiği bir gündür. Bu vesileyle; tarihin şerefli sayfalarına adını yazdırarak ölümsüzleşen demokrasi şehitlerimize yüce Allah’tan rahmet ve gazilerimize acil şifalar diliyorum.” Dedi.

FETÖ/PDY tarafından 15 Temmuz 2016 gecesi kalkışılan darbe girişiminin, unutulmaması, unutturulmaması ve üzerinin örtülmesine izin verilmemesi adına düzenlenen etkinlikler Yenişehir’de 14 Temmuz Cuma günü başladı.  İlk olarak, saat 09.00’da Kıblepınar Köyü’ndeki şehitlik ziyaret edildi. Cuma namazı sonrası, şehit olan vatandaşlarımız için okunan Hatm-i Şeriflerin duası yapıldı. Duanın ardından Mevlid-i Şerif gerçekleştirildi. Aynı gün saat 18.30’da Yenişehir Belediyesi Şehit Astsubay Ömer Halisdemir Kültür Merkezi’nde “15 Temmuz” konulu konferansta, Uludağ Üniversitesi Dekanı Prof.Dr. Muammer Demirel konuştu.

Etkinlikler, 15 Temmuz Cumartesi günü ise, saat 19.00’da Yenişehir Belediyesi Şehit Astsubay Ömer Halisdemir Kültür Merkezi’nde “15 Temmuz” konulu resim sergisinin açılışı ile başladı. Ardından “Milli Birlik Yürüyüşü” yapıldı. Yürüyüş, Yenişehir Belediyesi Osmanlı Mehteri eşliğinde Derviş Eroğlu Bulvarı’ndan başlayıp, Çınarlı Camii önünde son buldu.

15 Temmuz gecesi, saat 00.13’de bütün camilerde 15 Temmuz akşamında olduğu gibi ‘Sela’lar okundu. Selaların ardından Demokrasi Meydanı’nda sabaha kadar ‘Demokrasi Nöbeti’ tutuldu.

Kıplepınar Şehitliği Ziyaret edildi

15 Temmuz Şehitlerini Anma, Demokrasi ve Milli Birlik Günü" etkinlikleri kapsamında İlçemiz Kıplepınar Şehitliği ziyaret edildi. Şehitlikte düzenlenen törene; Kaymakam Suat Seyitoğlu, Garnizon Komutanı Albay Hakan Cirit, Belediye Başkanı Süleyman Çelik, kurum müdürleri, sivil toplum kuruluşu temsilcileri, muhtarlar ve vatandaşlar katıldı.

Kaymakam Suat Seyitoğlu’nun düzenlenen törende yaptığı konuşmanın ardından, Kur'an-ı Kerim okunarak şehitlerimiz için dua edildi ve şehit mezarlarına karanfiller bırakıldı.

Sivil Toplum Kuruluşlarından 15 Temmuz Açıklaması

15 Temmuz Şehitleri Anma, Demokrasi ve Milli Birlik Günü dolayısıyla Yenişehir’deki sivil toplum kuruluşları ortak bir basın açıklaması yaptı. AK Parti Yenişehir İlçe Teşkilatı tarafından düzenlenen toplantı Şehit Astsubay Ömer Halisdemir Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi. Toplantıya, Belediye Başkanı Süleyman Çelik, AK Parti İlçe Başkanı Adnan Kamıl, AK Parti İlçe Teşkilatı yöneticileri, belediye meclis üyeleri ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri katıldılar.

Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Orhan Torun’un okuduğu açıklama şöyle:

Sayın basın mensupları Türkiye 15 Temmuz Darbe teşebbüsü ile darbenin azmettirici dış mihrakların Böl/Parçala/Yut diye özetlenebilecek olan Büyük Ortadoğu Projesi kapsamında Suriye/Irak üçgeninde parçalanmaya ve bölünmeye çalışılmıştır. Aziz Milletimiz bu teşebbüsü büyük kahramanlıklar ve fevkalade bir direniş ruhu göstererek bertaraf etmiş; darbenin tetikçiliğini yapan FETÖ başta olmak üzere, diğer tüm destekçi ve paryalar perişan edilmiştir.

İslam Medeniyetinin Ortadoğu coğrafyasındaki en büyük temsilcisi ve lideri pozisyonunda olan Türkiye’yi darbe teşebbüsü ile yıkamayacağını anlayan terör ittifakı bu defa ülkede güvenlik zafiyeti oluşturmak, toplumsal barışı zedelemek ve sivil halkı tedirgin etmek için vatandaşın can ve mal güvenliğine yönelik saldırıları yoğunlaştırmak için dış güçlerin desteğiyle hainliklerine devam etmişlerdir.

Bu Millet ve İslam coğrafyası Erkeklerle birlikte Kadınların da gayreti, mücadelesi ve dirayetiyle yeniden İmar ve İnşa edilecek; terörün verdiği maddi/manevi zararlar ortadan kaldırılacaktır. Bizi iç savaşa sürüklemelerine, vatanımızı yaşanmaz hale getirmelerine hep beraber dur diyeceğiz. Tıpkı 15 Temmuz gecesinde tanklara, uçaklara bedenini siper eden kahraman şehit kadınlarımız gibi.

Türkiye Cumhuriyeti, 15 Temmuz 2016 gecesi, tarihinin en büyük saldırısına uğramıştır. Demokrasinin kalbi Türkiye Büyük Millet Meclisi dahi, darbeye kalkışan demokrasi düşmanlarının, içeride milletvekilleri bulunduğu sırada havadan ve karadan saldırısına maruz kalmıştır. Çok sayıda güvenlik görevlisi ve sivil vatandaşımız katledilmiş; birçok devlet binası da tahrip olunmuştur.

Bu kalkışmayı gerçekleştirenlerin devlet içine sızmış FETÖ adıyla bilinen bir terör örgütünün olduğu aşikardır. Yargı ve emniyet güçleri içine sızmış bu yapının, yakın geçmişte, kendine bağlı hakim, savcı ve polisler eliyle, devlet kurumlarında ve bu arada Türk Silahlı Kuvvetleri’nde sahte delillerle büyük bir tasfiye gerçekleştirdiği ise tarafımızca bilinmektedir. Adı geçen örgütün, bu tasfiye sonunda boşalan yerlere kendi kadrolarının yerleşmesini sağladığı anlaşılmaktadır.

15 Temmuzda ülkemizde meydana gelen kardeşlik ruhunu ortadan kaldırmaya çalışan, kan siyasetine hizmet eden, güya üst akıllar tarafından her yönden birliğimizi bozmaya ve yıpratmaya yönelen her türlü teşebbüsü reddediyoruz.

İşte tam da böyle bir zamanda Yunus Emre’nin “Bölüşürsek tok oluruz. Bölünürsek yok oluruz.” öğüdüne gönlümüzü açmalıyız. Biz ekmeğimizi bölüşerek, değerlerimize sahip çıkarak, acımızda da sevincimizde de birbirimize kenetlenerek her türlü teröre karşı çıktığımızda kazanacağız. Çünkü bizim başka vatanımız yok! 

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
15 Temmuz’un 1. Yılında Yenişehir
Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.