38. Yılında Anıldılar

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

22

Karanlık güçler tarafından Ankara’da Bahçelievler’de katledilen üçü Yenişehirli 7 Türkiye İşçi Partili genç, her yıl olduğu gibi bu yıl da ölümlerinin 38.yılında mezarları başında anıldılar.. Anma etkinliği için santral parkta toplanan yüzlerce insan buradan Yenişehir mezarlığına kadar yürüdü.

8 Ekim 1978 tarihinde, 12 Eylül’ün karanlık günlerini getirmeye hazırlananlar tarafından yürütülen planın bir parçası olarak Ankara Bahçelievler’de üçü Yenişehirli 7 Türkiye İşçi Partili ve Genç Öncülü öğrenci, boğularak ve kurşunlanarak katledilmişti.

01

Anma etkinliklerinin Yenişehir ayağında, 08 Ekim Cumartesi günü saat 14.00’da ilk olarak latif Can ve Osman Nuri Uzunlar, Yenişehir mezarlığında bulunan mezarları başında, sonrasında ise Efraim Ezgin, çeltikçi Köyü mezarlığında bulunan mezarı başında yapılan törenle anıldı. Törene CHP Yenişehir İlçe Başkanı Nejdet Sert büyük bir destek verdi. CHP Bursa Milletvekili Nurhayat Altaca Kayışoğlu ile CHP Osmangazi ve Mudanya İlçe Başkan ve teşkilatları anma etkinliğine katıldı.

Mezarları başında yapılan konuşmalarda, Uluslararası örgütlenmenin Türkiye ayağını oluşturan eli kanlı katiller tarafından gerçekleştirilen ve tarihe Bahçelievler Katliamı olarak geçen bu saldırı aradan geçen 38 yıl süresince unutulmamasına dikkat çekildi.

38 yıl içinde katillerinin yakalanmaması, yakalananların zaman aşımı ve ceza indirimlerinden yararlandırılarak serbest bırakılması eleştirildi. “Bu gün Bahçelievler Katliamının anılması sadece öldürülen Efraim Ezgin, Faruk Ersan, Hürcan Gürses, Latif Can, Osman Nuri Uzunlar, Salih Gevenci ve Serdar Alten’in anılması değil aynı zamanda tüm katledilen demokrat ve sosyalistlerin anısına ve mücadelesine sahip çıkılması adalet isteminin canlı tutulmasıdır.” Denildi.

 

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
38. Yılında Anıldılar
Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.