Cumhuriyet Bayramı’nın ilk kutlaması

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Yenişehir Gazetesi son sayısında Cumhuriyet Bayramı’nın Yenişehir’de ilk kez kutlanılmasını manşetine taşıdı. 

Cumhuriyetimizin 89. Yılı tüm Türkiye’de büyük bir coşkuyla kutlarken, Yenişehir’deki ilk kutlamaların ayrıntılarını, Turgut Yüce’nin Yenişehir Belleği adlı kitabından aktarmak istiyoruz:
“Bu röportajda anılarını naklettiğimiz ilçemiz eşrafından M. Emin Lapacı’yı 2007 yılında 92 yaşında iken yitirdik. Bu röportajda anılarına yer verdiğimiz Veysel Uyanık ise yine 92 yaşında 2008’de yitirdiklerimizdendi.
Yenişehir’deki muhasebecilerin duayeni iken yaşamını yitiren Mehmet Emin Lapacı o günlere ait anılarını şöyle anlatmıştı:
”O günleri acısıyla tatlısıyla hâlâ unutamıyorum. Annemin babası olan, dedem Ahmet Özeç belediye başkanıydı. Belediye binası ise Eski Zeytin Pazarı’ndaki (İstiklal Meydanı) Yüncü Emin Özel’den başlayıp, Konfeksiyoncu Cahit Atılgan’a kadar olan dükkânların üzerinde bulunuyordu.
Cumhuriyetin ilan edildiği o ilk günkü kutlamalar, Zeytin Pazarı dediğimiz yerde başlayıp, geç saatlere kadar, büyük bir coşku ve tam bir bayram sevinci içinde geçmişti. Bir tarafta davullar, zurnalar çalıyor, insanlar oynuyor, “Yaşasın Cumhuriyet” sesleri yeri göğü inletiyordu.
Önce terzilik, sonra da halıcılıkla iştigal eden Veysel Uyanık ise bu kutlamalara ilişkin anılara şu eklemeyi yapmıştı:
“Bu kutlamalar sırasında Yunanlıların kaçarken bıraktıkları silah ve mermiler kullanıldı. Yer gök silah sesinden inliyordu. O gün bambaşka bir gündü. Zeytin Pazarında dört cumhuriyet bayramı kutlaması daha yapıldı. Fakat hiçbiri ilk günkü gibi olmamıştı.”

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Cumhuriyet Bayramı’nın ilk kutlaması

Yorumlar kapalı.

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.