Fevzi Paşa’nın Meclis’teki Olay Konuşması – Vahdettin aklandı mı?

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Büyük Millet Meclisinin açılışının üzerinden henüz 4 gün geçmiştir…

Yazar Tayfun Çavuşoğlu anlatıyor:

Tarih 27 Nisan 1920… Kürsüde; Fevzi Çakmak Paşa konuşmaktadır.

“…Arkadaşlar İngilizler bizden ve padişahımız efendimizden Anadolu harekâtını ve Kuvay-i Milliye’yi inkâr ve reddetmemizi istediler. Biz bunu kabul edemezdik ve etmedik de. Çünkü Kuvay-ı Milliye’ yi reddetmek doğrudan doğruya halkı reddetmektir. Biz bunun farkındaydık.”

Alkışlar yükseldi…

“Hükümet olarak biz ve Padişahımız buna rağmen Anadolu harekâtı ve Kuvay-ı Milliye aleyhinde en küçük bir söz söylemedik. Zinhar söyleyemezdik.  …Padişahımız Ankara’nın zaferleriyle sevinip başarısızlıkları ile hüzünlenmekteydi.”

Coşku tavan yaptı… Alkışlar, alkışlar…

“Padişah Efendimiz bana; -“Paşam, sakın Anadolu ile irtibatı kesmeyiniz” buyurdular.”

Hayır. Hayal görmüyorsunuz…

TBMM açıldıktan 4 gün sonra Ankara’ya ulaşan Fevzi Paşa, Meclis kürsüsünden, Padişah Vahdettin’in milli mücadeleyi desteklediğini anlatıyor.

Osmanlı Harbiye Nazırı iken istifa eden Fevzi Paşa’nın, İstanbul’un işgali üzerine artık orada kalmanın bir yararı olmadığına kanaat getirerek Ankara’ya geçmesi ve Ankara’da karşılanışı çok heyecanlı sahneler eşliğinde yaşanıyordu…

Hele Meclis’teki o ilk konuşması yok mu?!

Meclis zabıtlarına da aynı coşkuyla yansımıştı…

Peki, bu konuşmanın tam metni neydi?

Hangi koşullarda yapıldı?

Nemrut Mustafa Paşa başkanlığındaki Bir numaralı Harp Divanı gıyaben yargıladığı Fevzi Çakmak’ı hangi gerekçelerle idama mahkum etti?

Son padişah Vahdettin’i aklamak için sonradan ortaya çıkmış kimi saltanatçılar ise, olayların gelişimini gözden kaçırarak, aynı konuşmayı Fevzi Paşa’yı Anadolu’ya Vahdettin’in gönderdiğine kanıt olarak kullanıyor, Vahdettin’in milli mücadeleye desteğini çok net ortaya koyan bir belge olarak sunuyor.

Milli kurtuluş savaşımızın ilk dönemine ait, çok bilinmeyen detaylar bu videoda… Sonuna kadar izlemenizi öneririm. LİNK: https://youtu.be/TR7FF-0Imxs

3
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Fevzi Paşa’nın Meclis’teki Olay Konuşması – Vahdettin aklandı mı?
Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.