Hüseyin Şahin Yenişehir’i pas geçti

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala


AKP Bursa Milletvekili Hüseyin Şahin’in THY’nin yeni uçaklarından birine ‘İnegöl’ adının verilmesi için harekete geçtiği haberi Yenisehir.com sahibi T a y f u n   S ı r m a n ’ın 29 Temmuz 2012 tarihli yazısını akıllara getirdi.

S ı r m a n    söz konusu yazısında;

“THY’nin sahip olduğu 184 uçağın 81’ine il isimleri verilmiş, 81’inci uçaktan sonrasına ise çeşitli yörelerin isimleri verilmeye başlanmıştır. Biri askeri, diğeri sivil olmak üzere 2 havaalanına ev sahipliği yapan ve her iki havaalanına da ismini veren Yenişehir bu potansiyeliyle, THY’ye ait bir yolcu uçağına da ismini verebilecek niteliktedir” yazmış ve Belediye Başkanı Cingil’in genel iktidar seviyesinde sahip olduğu “kuvvetli” ilişkileri kullanarak Yenişehir onure edebileceği kanaatini taşımaktayım” ifadesini kullanmıştı.

Anlaşılan mesaj yerine ulaşmış

Yerel ve ulusal basına yansıyan habere göre, İnegöllü Bursa Milletvekili Hüseyin Şahin’in, Türk Hava Yolları’nın (THY) yeni uçaklarından birine ‘İnegöl’ adı verilmesi için harekete geçmesi bu ihtimali güçlendiriyor.

Yenişehir’e her fırsatta gelen ve Yenişehir benim ikinci memleketim diyen Şahin, THY Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Topçu ve Genel Müdürü Temel Kotil’e resmi yazı gönderdi. Topçu ile de görüşerek İnegöl’ün adının uçaklardan birine verilmesi talebini ileten Şahin, İnegöl’ün Türkiye’ye örnek bir kalkınma hamlesi içinde olduğunu söyledi.

Şahin bir mektup da Yenişehir için yazar mı?

Şahin, THY’nin aldığı uçaklara Türkiye’deki illerin ve turizmde iddialı ilçelerin adını verdiğini belirtti. Hüseyin Şahin, “THY Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Hamdi Topçu’ya İnegöl’ün ekonomik başarılarını içeren bir dosya gönderdim. Ardından da görüşerek THY’nin yeni uçaklarından birine ‘İnegöl’ adı verilmesi talep ettim. Bu talebi resmi yazı ile de kendisine ve THY Genel Müdürü Temel Kotil’e bildirdim. Sayın Topçu bu talebi yerinde buldu ve değerlendirmeye alacaklarını bildirdi” dedi.

 

S ı r m a n ’ ı n  Bülent Hamdi Cingil’e hitaben yazdığı 29 Temmuz 2012 ’Önemsiz bir dilekçe’ başlıklı yazısı şöyle;

YENİŞEHİR BELEDİYE BAŞKANLIĞI’NA

1933 yılında Mustafa Kemal Atatürk’ün talimatıyla “Havayolları Devlet İşletme İdaresi” adıyla kurulan Türk Hava Yolları (THY) dünyanın en köklü hava yollarından birisidir. THY filosu ilk kurulduğu yıllarda her ilden toplanan yardımlarla genişletilmeye çalışılmış ve şirkete ilk uçak o dönem il olan Gebze halkı tarafından 1933 yılında hediye edilmiştir.. Hediye edilen uçağa Gebze adı verilmiş ve o tarihten itibaren THY’nin sahip olduğu uçaklara illerin isimlerini verme geleneği başlamıştır.

1990 sonrası hızla büyüyen THY’nin uçak sayısı 2008 yılında Türkiye’deki il sayısını geçince Kültür Bakanlığı’ndan yardım istenmiş ve şirketin yeni satın aldığı uçaklara ilçe isimleri ile çeşitli kavramlar verilmeye başlanmıştır. THY’nin sahip olduğu 184 uçağın 81’ine il isimleri verilmiş, 81’inci uçaktan sonrasına ise çeşitli yörelerin isimleri verilmeye başlanmıştır.

THY’ye ait uçaklara verilen bazı ilçe isimleri şunlardır: “Köyceğiz, Sapanca, Salihli, Bergama, Didim, Milas, Erdek, Adilcevaz, Emirgan, Alaçatı, Datça, Hendek, Kalkan, Anamur, Uzungöl, Foça, Çeşme, Midyat, Serik, Burhaniye, Ayvalık, Ünye, Eyüp, Fatih, Kadıköy, Ahlat, Konak, Doğubeyazıt, Harran…”

THY’ye ait “Yenişehir”’ adını taşıyan bir uçak bulunmamaktadır ve Yenişehir bunu en az yukarıda saydığım ilçeler kadar hak etmektedir.  Biri askeri, diğeri sivil olmak üzere 2 havaalanına ev sahipliği yapan ve her iki havaalanına da ismini veren Yenişehir bu potansiyeliyle, THY’ye ait bir yolcu uçağına da ismini verebilecek niteliktedir.

Yaptığı her çalışmayı “ilgiyle” izlediğim ve “hayranlıkla” karşıladığım Yenişehir Belediyesi’nin ve “kıymetli” Başkanının genel iktidar seviyesinde sahip olduğu “kuvvetli” ilişkileri kullanarak ilçemizi onure edebileceği kanaatini taşımaktayım.

İlçemizin adının THY’ye ait bir uçağa verilmesi konusunda Yenişehir Belediyesi’nin öncülüğünde başlatılacak girişimlerin sonuç getireceğine inanmaktayım.

Bilgilerinizi ve gereğini arz ederim.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Hüseyin Şahin Yenişehir’i pas geçti

Yorumlar kapalı.

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.