Nimet değil felaket

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Türk Standartları Enstitüsü tarafından Yenişehir’de kurulması öngörülen otomotiv test merkezi, önce çevre köylerinde sonra da tüm Yenişehir’de endişe yarattı.  Vatandaş, bunun, nimet değil felaket olduğunu düşünüyor. Yenişehir Ziraat Odası Başkanı Sadi Aktaş, gelimlerden rahatsız. CHP Bursa Milletvekili ve Milli Savunma Komisyonu Üyesi Turhan Tayan, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a mektup göndererek, Bursa’da kurulması planlanan Oto test merkezi’ ile ilgili endişe ve itirazlarını iletti. Bursa çevre örgütleri ile sivil toplum kuruluşları da konunun takipçisi olduklarını belirttiler.

Yenişehir kamuoyunda da hafta boyunca bu konu tartışıldı. Hazineye ait meralar üzerine yapılacağı duyurulan tesisin Yenişehir’de tarıma vereceği zararlardan çok 3 bin dönümlük tarım arazinin bu tür bir tesise açılmasını tartıştı.

Tesisi, bulunmaz hint kumaşı gibi lanse etmeye çalışanlara da tepki gösteren vatandaşlar, bu insanların kime hizmet ettiklerini sorguluyor. Binlerce işçi çalışacağı haberlerine de itibar etmeyen vatandaşlar bunun yalan ve aldatmacadan ibaret olduğunu belirtiyor ve “Doğru olması halinde bile hiç düşünülmemesi gereken bir yatırım” olarak nitelendiriyorlar.

Hafta içinde hemen her ortamda konuşulan bu konunun neden Yenişehir’in başına musallat edildiği ise anlaşılamadı. Türkiye’nin en önemli ovalarından biri olan Yenişehir ovasında böylesi bir tesisin kurulması izin vermenin ovanın tüm özelliğini bozacağı konuşuldu.

Geçmiş dönemde, yapımı Yenişehir kamuoyunun tepkisi ile önlenen,  atık arıtma tesisi ile çimento fabrikası, bu yapılmak istenen ile kıyaslandığında daha masum kalacağını belirttiler.

Karacaali ve Karaköy tedirgin

Otomotiv Test Merkezi adı altında cazip gösterilmek istenen tesis Karaköy Muhtarlığı’nın kullanımındaki 937 dönüm arazi ile Karacaali Muhtarlığı’nın kullanımındaki bin 392 dönümlük mera arazisini betonla kaplayacak. Geçimini hayvancılıkla sağlayan köylüler söz konusu arazilerin elden çıkartılması durumunda, geçim kaynaklarını kaybedecekler.

Köylüler imza topladı

Karaköy’den 60 hane, Karacaali’den 120 hane söz konusu tesisin köylerine ait mera arazisine kurulmasına karşı çıkarken, toplanan imzalar İl Tarım Müdürlüğüne verildi.  Birinci sınıf tarım arazisi diye barınak bile yaptırmıyorlar Karaköy’de hayvancılıkla uğraşan köylüler, ilginç bir çelikiye işaret ediyor: “Hayvanlarımızın barınması için yaptığımız kurulukların altına, bölgenin birinci sınıf tarım arazisi olduğu gerekçesiyle beton bile döktürmüyorlar. Ancak, binlerce dönüm araziye beton dökülecek, tarım ve hayvancılıkla uğraşmamız engelleniyor”

Söz konusu bölge Boğazköy sulama projesi kapsamında

Bölge’nin Boğazköy Barajı Sulama Projesi kapsamında sulanması planlanıyordu. Ancak mera arazisi birden bire beton kaplama projesi kapsamına alındı. Tarım ve mera arazilerinin bu kadar kolay feda edilmesinin ardından sulama projelerinin ne işe yarayacağı merak ediliyor. Ayrıca her iki köyün, mera arazisinin yeşillendirilmesi amacıyla araziye tohum ektikleri ve masraf yaptıkları öğrenildi.

Yenişehir Ziraat Odası Başkanı Aktaş: Başka bir merkeze alınmalı

Korunuyla ilgili bilgisine başvurduğumuz Yenişehir ziraat Odası Başkanı, Sadi Aktaş, yapılmak istenen iş karşısında hayretler içinde kaldığını, akıl almaz olduğunu söyledi ve “ Odamız üyesi 13 bin üreticimiz var. Kendi ölçeklerinde hayvancılık yapıyorlar. Bizim üyelerimizin yüksek ölçekli, yüksek maliyetli mekânlarda hayvan yetiştirme şansları yok. Bu nedenle bu meralar üreticimiz için çok önemli. Bizim hayvanlarımız yılın 8,9 ayında dışarıda otlar. Bu tesis nedeniyle yaklaşık 3 bin dönüm meranın işe yaramaz hale sokulmasına aklım ermiyor. Hangi akla hizmettir bilinmez ama ben bu kararın yeniden gözden geçirileceğine inanıyorum. Biz Oda olarak üreticimizin aleyhine olan her konuda, üreticimizin yanında olacağız ve derdimizi anlatmaya çalışacağız” dedi ve yatırımın başka bir merkeze kaydırılması gerektiğini belirtti.

Tayan’dan Başbakana “ototest” mektubu

CHP Bursa Milletvekili ve Milli Savunma Komisyonu Üyesi Turhan Tayan, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a mektup göndererek, Bursa’da kurulması planlanan Oto test merkezi’ ile ilgili endişe ve itirazlarını iletti. Tayan, ototest merkezinin Yenişehir’deki mera yerine başka bir yerde kurulmasını istedi.

Tayan, Bursa’nın Yenişehir İlçesi’nde Türk Standartları Enstitüsü tarafından kurulması öngörülen ve geçtiğimiz günlerde kurulacağı arazi mera alanından çıkarılarak Hazine’ye devri konusunda karar alınan ‘Ototest Merkezi’ ile ilgili Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Bursa Valisi Şahabettin Harput, BTSO Başkanı Celal Sönmez, TSE Genel Müdürlüğü ve tüm Bursa Milletvekillerine mektup gönderdi.

Mektubunda Bursa’nın Türkiye’nin en önemli otomotiv sanayi merkezi olduğunu vurgulayan ve kurulması düşünülen Oto Test Merkezinin Bursa’da tesis edilmesinin doğru ve yerinde bir karar olduğunu belirtti. Tayan mektubunda, tesisin Bursa’nın hangi bölgesinde kurulması konusunun önemli olduğunu vurgulayarak, şöyle devam etti:

“Basından öğrendiğimize göre, Bursa-Yenişehir ilçesindeki 2 bin 600 dönümlük mera bu tesis için öngörülmekte ve işlemler yapılmaktadır. Mera Komisyonu alelacele toplanarak oy çokluğu ile arazinin mera vasfını kaldırmıştır. Tarım Bakanlığının onayını takiben arazi Hazineye devredilecek ve sonrasında Türk Standartları Enstitüsü’ne tahsis edilecektir. Bahse konu arazi 1.sınıf meradır, Devlet masraf etmiş, ıslahı yapılmış bir meradır. Bu mera ve çevresi Boğazköy Barajının devam eden sulama inşaatı alanındadır. Çok nitelikli ve değerlidir. Yörenin çiftçisi, köylüsü, üreticisi, hayvan besicisinin gözü önünde büyük bir hata işlenmektedir. Bu haklı sese kulak vermek hem bilimin, hem ekonominin, hem hukukun gereğidir kanaatindeyim. Bursa’da bu tesis için başka alternatif araziler vardır.” Dedi ve Tayan, mektubunun sonundan yanlıştan dönülmesi ve daha sağlıklı bir incelemeden sonra karar alınmasını istedi.

Tayan kimlere mektup yolladı?

Tayan, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, Vali Şahabettin Harput, BTSO Başkanı Celal Sönmez, TSE Genel Müdürlüğü ve tüm Bursa milletvekillerine gönderdiği mektupta, konunun tekrar değerlendirilip yapılan hatadan geri dönülmesini istedi.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Nimet değil felaket

Yorumlar kapalı.

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.