“Ototest merkezi için Antalya çok uygun”

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği (OİB) Başkanı Orhan Sabuncu, Yenişehir’de yapılması planlanan ’Otomotiv Test Merkezi’ için Antalya’yı adres gösterdi.

Sabunca açıklamasında, MESS’in Test Merkezi’ne talip olduğunu, bunun için de finansman ayırdığını belirtti ve Antalya’daki yerin, zemin olarak da çok uygun olduğunu söyledi.

Gazetecilerin sorularını yanıtlayan Sabuncu, Türkiye’nin 2023 yılı hedefleri doğrultusunda Otomotiv Test Merkezi’ne ihtiyaç duyduğunu söyledi. Otomotiv Sanayii Derneği’nin (OSD) test merkezinin yeri ile ilgili bir araştırma yaptığını ve ancak en iyi yerin Antalya olduğunun belirtildiğini hatırlatan Sabuncu, alternatifler arasında Bursa’nın da yer aldığını hatırlattı. MESS’in Test Merkezi’ne talip olduğunu ve bunun için de finansman ayırdığını belirten Sabuncu, ancak Merkezin kurulması ile ilgili hükmün yasadan son anda çekildiğini, sektörün de 1,5 yıllık kaybı olduğunu dile getirdi.

Bölgeciliğe karşıyım

Antalya’da Türk Hava Kurumu’na (THK) ait olan arazinin zemin, rüzgar yoğunluğu, sit alanı gibi özelliklere uygunluğu ile ön plana çıktığını dile getiren Sabuncu, “Bölgeciliğe karşıyım. En iyisi Antalya ise Antalya olmalı. Bursa uygun değilse neden Bursa’da olsun diye uğraşıyoruz ki. Antalya’daki yer zemin olarak da çok uygun” dedi.

Sabuncu, “Yenişehir belki uygundur bilemiyorum, belki yeni bir yer bulunmuştur. Bu konuda bilgim, bize gelen bir şey yok. Normalde çıkılıp ‘Arazi, yükseklik budur, arazi uygundur’ gibi raporlar sunulması lazım” dedi.

“Türkiye Metal Sanayicileri Sendikası (MESS) tahminen 2 sene önce bir çalışma yaptı. Daha doğrusu Otomobil Sanayicileri Derneği (OSD) ‘Türkiye’de test merkezi nerelerde yapılır’ diye bir çalışma yaptı. 1.5-2 sene evvel 5 bölge incelendi. Bunlar Antalya, Bursa, Sakarya, İzmir ve Eskişehir’di. Bunlardan en iyisi Antalya Bölgesi çıktı. Çünkü bir sürü faktörü var. Yükseklik, rüzgar, donlu günler, kamulaştırma sorunu, SİT alanı gibi. Bunun üzerine MESS bu işe talip oldu. Finansmanını ayırdı. Hatta bu işin başına gelecek kişi bile tespit edildi.” Diyen Sabuncu, Buradaki arazinin tahsisinin 1.5 yıl önce Torba Yasa’ya konulduğunu söyleyen Sabuncu, yasanın yürürlüğe gireceği sabahın çekildiğini savundu. Sabuncu, şöyle devam etti:

Otomotiv Test Merkezi ile ilgili orta ve uzun vadeli planlar varsa bu merkezin ilk sırada olması gerektiğini dile getiren Sabuncu, Antalya tahsis edildiğinde neden kararın uygulanmayıp çekildiğini bilmediğini anlattı. Otomotiv Test Merkezi’nde 40- 60 kişinin çalışacağını orada ekipman ve laboratuvarların yanı sıra elektronik malzemeler bulunacağını söyledi. Sabuncu, gazetecilerin Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç’ın ‘Test Merkezi’ için ‘Hayırlı olsun’ dediğini hatırlatması üzerine, “Bir takım araştırmalar oldu. Bekledik. Eğer Yenişehir’de yapılacaksa belki de uygundur bilemiyorum, belki de yeni bir yer bulunmuştur. Bu konuda şahsen benim bir bilgim; bize gelen bir şey yok. Normalde çıkılıp, arazi boyutu yükseklik budur. Arazi uygundur gibi raporlar sunulması lazım” dedi.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
“Ototest merkezi için Antalya çok uygun”

Yorumlar kapalı.

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.