Sena Kaleli Kocasu’yu sordu

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

CHP Bursa Milletvekili Sena Kaleli, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Sayın M. Mehdi EKER tarafından yazılı olarak yanıtlanması isteğiyle Kocasu’yu sordu.

Verdiği soru önergesinde,  “Kocasu Deresi’nde suya bırakılan atık maddeler nedeniyle balık ölümleri yaşanmakta, kimyasallardan kaynaklı hava sirkülasyonu sonucu bölgedeki doğal yaşam alanı olumsuz etkilenmektedir.” Diyen Kaleli, Yapılan araştırmalar sonucu kimyasalların, Yenişehir nüfus tabelasını geçtikten sonra 100 metre solda, İnegöl Yenişehir istikametinde Subaşı Köprüsü’nden sonra 100 metre sağda kalan Uluköy tarafında yeraltında, muhtemelen borular içinde taşındığı ve suya karıştığı tespit edilmiş olduğunu ifade etti.

Önergede, “Tarımsal sulama amaçlı olarak da kullanılan dere içindeki onlarca dalgıç pompasıyla bölgede çiftçilik yapılmakta, yaklaşık 400 aile geçimini bu şekilde sağlamaktadır. Sudaki kirliliği fark eden çiftçiler sorunu, 400 imzalı dilekçeyle Belediye Başkanlığı, Kaymakamlık ve diğer yetkililere bildirmişlerdir. Sorun sadece balık ölümleri değil, çiftçiler ile bunların yetiştirmiş olduğu ürünlerden beslenenler için de hayati derecede önemlidir. Öte yandan Yenişehir merasına yapılması planlanan oto test merkezi de, ilçenin en önemli zenginliği olan verimli tarım arazileri ve tarımsal üretimi tehdit etmektedir.” Diyen Kaleli, şu soruları yöneltti.

1. Yenişehir’de tarımsal sulamada kullanılan ve bölgedeki doğal yaşamın sürekliliğini sağlayan Kocasu Deresi’ndeki kirlilik konusunda yapılan başvurular ile ilgili bir adım atılmış mıdır?

2. Kocasu Deresi’nde su ve balık numuneleri ile kirlilik ölçümleri hangi aralıklarla yapılmaktadır?

3. Kocasu Deresi’nde kirliliğe neden olan ve tarımsal alanlarla insan sağlığını tehdit eden atıklarla ilgili gerekli araştırma ve yaptırımlar uygulanmakta mıdır?

4. Kirliliğe neden olan şikâyet ve atık bıraktığı düşünülen tesislerle ilgili Çevre ve şehircilik Bakanlığı uyarılmakta mıdır? Atık maddelerin hangi tesislerden kaynaklandığı konusunda bir tespit çalışması yapılmakta mıdır?

5. Genel olarak girişimcinin teşvik konusu ve girdi maliyetleri nedeniyle filtrasyon ve arıtma tesisleri uygulayamadıkları gerçeğine karşın ne gibi çözüm yolları düşünülmektedir?

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Sena Kaleli Kocasu’yu sordu

Yorumlar kapalı.

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.