Barajaşırtan…

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Datça’ya gidenler bilir. Asıl adı Reşadiye olan yarımadanın en ilginç yerlerinden biri Balıkaşıran mevkiidir. Yarımadanın en dar kesimi olan bu bölgede Ege Denizi ile Akdeniz birbirine çok yaklaşır. Burada var olan girintinin antik çağlarda istilalara karşı insan elli ile açılmaya çalışılan kanal kalıntısı olduğu da söylenir.

Bölge ile ilgili ilginç başka söylenceler de vardır. Bir söylenceye göre bu kesimde balıkların uçarak bir taraftan diğer tarafa geçtiği anlatılır. Yine bir başka söylencede balıkçıların teknelerini omuzlayarak balığın az olduğu taraftan bol olduğu tarafa geçirdikleridir.

En ilginci ise Hıdrellez şenlikleri sırasında uygulanan bir gelenektir. Bölgede oturanlar Hıdrellez günü ellerine bir kova alarak Akdeniz tarafından doldurdukları deniz suyunu Ege tarafına boşaltmalarıdır. Yapılan işin elbette bir yararı yoktur. Sonuç olarak bir eğlence, spor ya da geleneklerin devamı olarak değerlendirilebilir.

Seçimler yaklaşırken böyle bir boş uğraş daha veriliyor. Ancak bu uğraş Datça’daki kadar masum değil. Son günlerde bazı “ünlü” sanatçı, gazeteci ve yazarlar Haziran seçimlerinde HDP’ ye oy vererek bu partinin barajı geçmesini sağlamaya çabalıyor. Her gün bir başka “ünlü” açıklama yapıyor. Böyle yaparak AKP’nin milletvekili sayısını düşüreceklerini iddia ediyorlar.

Açıklama yapanların önemli bir kısmı geçmiş yıllardaki seçimlerde “oyları bölmeyin” çağrısı yapanlar.

Aynı yazarlar söz konusu başka bir parti olduğunda “oyları bölmeyin” edebiyatına devam ederken HDP için oyları bölme konusunda bir endişe taşımıyorlar.

Hıdrellez şenlikleri seçimlerden tam bir ay önce kutlanacak. HDP’yi zorla baraj aşırtmak isteyenleri bu yıl hıdrellez’de Reşadiye yarımadasının Balıkaşıran mevkiine bekliyoruz. Ellerine birer kova alıp Akdeniz’in sularını Ege’ye taşısınlar. Görelim bakalım Ege’de sular yükselecek mi?

 

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Barajaşırtan…

Yorumlar kapalı.

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.