W3vina.COM Free Wordpress Themes Joomla Templates Best Wordpress Themes Premium Wordpress Themes Top Best Wordpress Themes 2012

Home » Güncel » “Leylek” Rötarlı restorasyon Bitti

“Leylek” Rötarlı restorasyon Bitti

Yenişehir Belediye Başkanı Davut Aydın’ın tepesine yuvan yapan leyleklerin yumurtlama dönemi olduğu için ertelettiği tarihi saat kulesindeki restorasyon tamamlandı.

100 yıl önceki Yunan işgali sırasında yakılıp yıkılan Osmanlı Devleti’nin ilk başşehri Yenişehir’in cumhuriyet döneminde yeniden inşası sırasında ilçe meydanına kazandırılan tarihi saat kulesindeki leylek rötarlı restorasyon tamamlandı.

Konuyla ilgili açıklamaya yapan Yenişehir Belediye Başkanı Davut Aydın, normalde tarihi saat kulesindeki restorasyonun daha erken bitmesi gerektiğini hatırlatarak, “Bursa Kültür Varlıkları Koruma Bölge Kurulu’ndan bu yılın ocak ayında izin aldık. Hemen restorasyon ihalesini de gerçekleştirdik. Lakin ilçemizle özdeşleşen tarihi saat kulemiz gibi her yıl üzerine yuva yapan leylek çiftimizin yumurtlama dönemi olduğu için müteahhit firmaya yer teslimi yapmadık” dedi.

Bu bekleyiş sırasında saat kulesini yuva edinen leylek ailesinin üye sayısının 6’ya çıktığını anlatan Başkan Aydın, “Doğal olarak göç mevsimini bekledik. Nihayetinde 4 yavru leylek uçmaya başladığı an, yani ağustos ayında müteahhit firmaya yer teslimi yapabildik. Restorasyon 2 ay gibi kısa bir sürede tamamlandı. Ayrıca saat kulemizin tepesindeki leylek yuvası da aynı yerine zarar verilmeden yerleştirildi” diye konuştu.

Neler Yapıldı?

Bu arada Başkan Aydın’ın verdiği bilgilere göre, taban alanı 22 metrekare, yüksekliği 21 metreyi bulan Yenişehir Saat Kulesi’ndeki restorasyon çalışması kapsamında cephe sıvalarının zarar gören bölümleri tamamlandı, pencere sövelerinin hasar gören ve kopan bölümleri onarıldı, demir kapı aslına uygun şekilde değiştirildi. Ayrıca yapı zemininde zarar gören mermerler onarıldı, ahşap pencereler zımpara-emprenye işlemi sonrası boyandı, beton döşemelerin bozulan bölgeleriyle demir korkuluklar ve merdiven basamakları tamir edildi. Kulenin çelik merdivenleri sağlamlaştırıldı ve eksik olan basamakları tamamlandı. Mevcut ışıklandırma sistemi yenilendi ve zemin etrafında ışıklandırma yapıldı. Öte yandan geçen yıl da bakımı yapılan kuledeki antika saat çalışır hale getirilmişti.

© 2021 Ayrıntı Gazetesi · RSS