Bahçelievler katliamı 35. yılında anıldı.

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

8 Ekim 1978 tarihinde, 12 Eylül’ün karanlık günlerini getirmeye hazırlananlar tarafından yürütülen planın bir parçası olarak Ankara Bahçelievler’de üçü Yenişehirli 7 Türkiye İşçi Partili ve Genç Öncülü öğrenci, boğularak ve kurşunlanarak katledildi.

Anma etkinliklerinin Yenişehir ayağında, 06 Ekim Pazar günü saat 13.00’da ilk olarak latif Can ve Osman Nuri Uzunlar, Yenişehir mezarlığında bulunan mezarları başında, sonrasında ise Efraim Ezgin, çeltikçi Köyü mezarlığında bulunan mezarı başında yapılacak törenle anıldı.

Mezarları başında yapılan anma törenlerinde yapılan konuşmalarda, Uluslararası örgütlenmenin Türkiye ayağını oluşturan eli kanlı katiller tarafından gerçekleştirilen ve tarihe Bahçelievler Katliamı olarak geçen bu saldırı aradan geçen 35 yıl süresince unutulmamasına dikkat çekildi.

35 yıl içinde katillerinin yakalanmaması, yakalananların zaman aşımı ve ceza indirimlerinden yararlandırılarak serbest bırakılması eleştirildi. “Bu gün Bahçelievler Katliamının anılması sadece öldürülen Efraim Ezgin, Faruk Ersan, Hürcan Gürses, Latif Can, Osman Nuri Uzunlar, Salih Gevenci ve Serdar Alten’in anılması değil aynı zamanda tüm katledilen demokrat ve sosyalistlerin anısına ve mücadelesine sahip çıkılması adalet isteminin canlı tutulmasıdır.” Denildi.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Bahçelievler katliamı 35. yılında anıldı.

Yorumlar kapalı.

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.