CHP’li Kadınlar Kadına Yönelik Şiddeti Kınadı

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

img-20161126-wa0001

Yenişehir Kadın Kolları Başkanlığı, Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele ve Dayanışma Günü dolayısıyla basın açıklaması yaptı.

CHP Yenişehir Kadın Kolları Başkanlığı, Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele ve Dayanışma Günü dolayısıyla basın açıklaması yaptı.

 Atatürk Anıtı önünde yapılan basın açıklamasını Yenişehir Kadın Kolları Başkanı Semra Cingil okudu ve kadına şiddeti kınadıklarını söyledi. Bugün, kadına karşı işlenen suçların bir kez daha hatırlatılması gerektiğini belirten Cingil, "Bugün kadına yönelik şiddet olgusunun hem kadına hem de tüm topluma dayatılan ideolojik bakıştan, çağdışı ve gerici anlayıştan, ekonomik koşullardan, politik gelişmeler ve kültürel etkenlerden ayrı tutulamayacağı gerçeğini dünyanın gündemine tekrar tekrar taşıma günüdür." dedi.

Açıklama şöyle:

"Bugün 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele ve Dayanışma günü yani bugün dünya üzerinde yaşayan kadınların ve çocukların çeşitli biçimlerde maruz kaldıkları ve giderek artan her türlü şiddet ve cinsel istismarı bir kez daha hatırlatma günüdür. Bugün kadına yönelik şiddet olgusunun hem kadına hem de tüm topluma dayatılan ideolojik bakıştan çağ dışı ve gerici anlayıştan ekonomik koşullardan politik gelişmeler ve kültürel etkenlerden ayrı tutulamayacağı gerçeğini tekrar tekrar gündeme taşıma günüdür. Yaşadığımız coğrafyada kadınlar günlük yaşamda sürekli olarak cinsel, psikolojik ve fiziksel şiddete, tacize ve tecavüze maruz kalmakta ve öldürülmektedir"

"Şimdide bir bahane buldular OHAL diye"

"Tacizler, tecavüzler ve kadın katilleri tahrik indirimlerinden yararlanmakta ve hatta serbest bırakılmaktadır. Medyatik bir özelliği yok ise ne basında ne de bültenlerde yer almamaktadır. Ülkenin gündemi o kadar ağır ki kimsenin vakti yok cinayetleri önlemeye aslında kimsenin niyeti de yok. Şimdide bir bahane buldular OHAL diye. Kadınlar haklarını savunan kadınların örgütlü mücadelesinin olmazsa olmazı olan kadın derneklerini de mühürlemek bu bahane ile şahane oldu onlar için… Hükümetin insan haklarını kullanan kimselere tahammülü yok. Kapattılar çünkü kadın üstelik örgütlü kadın haklarının varlığının bilincinde kadın… En tehlikelisiydi onlar için… Bilmiyorlar ki kadın hareketi mühürlenemez. Bunca olumsuzluklar karşısında her ne olursa olsun Cumhuriyet Halk Partisi kadınları olarak asla mücadeleden vazgeçmeyeceğiz. Kadını erkekle eşit görmeyen toplumsal yaşamda yok sayan siyasal anlayışa ve onun karanlığına asla teslim olmayacağız. Emeğimize, bedenimize, kimliğimize sahip çıkarak topluma ve bizlere dayatılmak istenen gerici cinsiyetçi yaşam tarzını reddediyoruz. Yasaklarla mühürlerle bizi uzaklaştırmak istedikleri alanlarımıza sokaklarımıza sahip çıkıyoruz."

"Örgütlü mücadelemize devam edeceğiz"

Cumhuriyet'e inanan kadınların her zaman birlik ve beraberlik içerisinde yanlışlar karşısında duracağına değinen CHP Yenişehir Kadın Kolları Başkanı Semra Cingil, "Bu ülkenin Cumhuriyetle inançlı özgür ve güçlü bireyleri olarak örgütlenerek ve dayanışarak kadın cinayetlerine tacize tecavüze her türlü şiddet ve ayrımcılığa karşı sonuna kadar mücadele edeceğiz. Biz Cumhuriyet Halk Partili kadınlar olarak 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele ve Dayanışma Gününde kadın mücadelesinin ve örgütlü birlikteliğinin bir kez daha yineleyerek eşit ve özgür bir ülkede yaşayabilmek için emeğimizden, bedenimizde, kimliğimizden elini çekmeyen iktidara karşı eşit ve özgür yarınlar için mücadelemizi örgütlülüğümüzden aldığımız güç ve cesarette devam ettireceğimizi ifade ediyor, kadına yönelik şiddete karşı verdiğimiz bu mücadelemizde umut var biz varız diyoruz" dedi.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
CHP’li Kadınlar Kadına Yönelik Şiddeti Kınadı
Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.