Demiröz Kocasu’daki Kirliliği Sordu

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Yenişehir’de gelecek yıl ağustos ayından itibaren 25 köyün sulama ihtiyacını karşılayacak Boğazköy Barajı’ndaki kirlilik yöre çiftçilerini endişelendiriyor. CHP Bursa Milletvekili İlhan Demiröz, konuyu Meclis gündemine taşıdı. Demiröz, İnegöl Organize Sanayi Bölgesi’nin arıtma tesislerinin yeteri kadar çalışmadığını söyledi.

CHP Bursa Milletvekili İlhan Demiröz, İnegöl Organize Sanayi Bölgesi’nin arıtma tesislerini yeteri kadar çalıştırmaması sebebiyle Yenişehir’de 25 köyün sulama ihtiyacını karşılayan Boğazköy Barajı ve Kocasu Çayı üzerinde çevre kirliliği oluştuğunu öne sürerek, çiftçilerin bu duruma büyük tepki gösterdiğini bildirdi.

CHP Bursa Milletvekili ve Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu Üyesi İlhan Demiröz, Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce ve Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu’na soru önergelerinde, “Yenişehirli çiftçilerimiz İnegöl Organize Sanayi Bölgesi’nin arıtma tesislerini yeteri kadar çalıştırmamasıyla çevre kirliliği oluştuğunu ve suyun adeta zehir akıttığını, tarlaların bu suyla sulanmasının felaket olacağını ifade ediyorlar. Yenişehir Kocasu Çayı üzerinde çayın kirlenmesine neden olan yapıların envanteri çıkarıldı mı? İnegöl OSB kaynaklı çevre kirliliğinin tespiti için bir çalışma yapıldı mı? Bu atıklardan kaynaklı tarımsal ürünlere ve bölgenin bitki dokusuna zararları tespit edildi mi? Bu atıklar bölgedeki canlılar ve hayvan varlıkları açısından bir tehdit değil midir?” dedi.

Demiröz, Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce’ye şu soruları da yöneltti: “Boğazköy Barajı’nda yapılan ölçümlerde yüksek değerlerde tuz miktarı bulunduğu doğru mu? Bakanlığınız tarafından Kocasu Deresi ve Boğazköy Barajı’nda bir analiz yapılmış mıdır? Yapılmışsa suda hangi oranlarda hangi bileşenlere rastlandı? İfade edilen yükseklikteki tuz miktarını düşürmek, çiftçilerimizin temiz sağlıklı bir su ile tarımsal sulama yapabilmeleri ve çevrede yer alan sanayi tesislerine ait kirleticilerin önlenmesi için bir eylem planınız var mı? 2014 yılı yatırım program ödeneği ne kadar? Neler yapılacak? Boğazköy sulama projesi hangi yılda tamamlanacak ve öngörülen temiz suyla sulama alanına çiftçilerimiz ne zaman kavuşacak?”

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Demiröz Kocasu’daki Kirliliği Sordu

Yorumlar kapalı.

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.