Dolandırıcılık İddiası Yargıya Taşındı

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Yenişehir’de özel gereksinimli çocuklar üzerinden dolandırıcılık yapıldığı ve devletten haksız kazanç elde edildiği öne sürüldü. Okul müdürünün şikayeti sonrası soruşturma başlatıldı.

Yenişehir Süleymanpaşa İlkokul Müdürü İsmail Can okula gitmeyen öğrencilere öğrencilerin yüzde 10’unun rapor alarak rehabilitasyon merkezinde ilave eğitim aldıklarını fark etti. Durumdan şüphelenen okul müdürü, konuyu araştırdığında özel gereksinimli çocuklar üzerinden dolandırıcılık yapıldığı ve devletten haksız kazanç elde edildiği iddiasını yargıya taşıdı.

Öğrenci velileriyle görüşen okul müdürü İsmail Can, 24 Nisan’da Bursa İl Milli Eğitim Müdürlüğü’ne idari yönden soruşturma başlatılması için 26 Nisan’da ise cumhuriyet başsavcılığına adli soruşturma başlatılması için suç duyurusunda bulundu.

Gitmeyen öğrenciler gitmiş gibi mi gösterildi

Velilerle görüşen müdür İsmail Can, Özel Destek Rehabilitasyon Merkezi’nin sahibi Özlem Tekyıldırım tarafından merkeze gitmediği halde öğrencilerin geldi gibi gösterildiğini, baskıyla rapor hazırlatıldığını, var olan raporların da yine baskıyla uzatıldığını, merkeze gitmeyen öğrenciler için velilere zorla imza attırıldığını, ders ve fizik tedavi yapılması gereken öğrencilere sadece top oynatılıp resim yaptırıldığını ortaya çıkardı.

Öğrenci başına 6 bin lira…

Raporla ilgili durum ise dolandırıcılık iddiasının merkezinde bulunuyor. Rapor aldırılan her bir öğrenci için özel işletme gibi faaliyet gösteren rehabilitasyon merkezleri devletten para kazanıyor. Devlet her bir öğrenci için merkeze 6 bin lira gibi bir ödeme yapıyor. Öğrenciler 8 saat bireysel, 4 saat grup eğitim görüyor. Merkezin para kazanmasının tek koşulu da bu raporlar ve devletten ayrılan kaynak.

En az 8 veliyle görüşen okul müdürü İsmail Can, 24 Nisan’da Bursa İl Milli Eğitim Müdürlüğü’ne idari yönden soruşturma başlatılması için 26 Nisan’da ise cumhuriyet başsavcılığına adli soruşturma başlatılması için suç duyurusunda bulundu.

Durumu kötü olan velilere rehabilitasyon merkezi tarafından para ve erzak teklif edilerek velilerin ikna edildiği, raporlu olmaması gereken öğrencilere rapor çıkartıldığı da yine iddialar arasında.

MESK iddiaları tekrar etti

Memur ve Emekli Sendikaları Konfederasyonu (MESK) konuyla ilgili yaptığı açıklamada, tüm iddialara katıldıkları ifade edilip tekrarlanırken okul müdürü hakkında başlatılan “iftiralar” için de “ …Facebook grubunda güya velilerden geliyormuş gibi İsmail Can hakkında düzmece Whatsapp İhbar mektubu adı altında iftiralar yayınlamaya başlamıştır. MESK ailesinin bir üyesi olan Genel Başkan Yardımcımız İsmail CAN hakkında iftira ve itibar suikastı yapan müfterilerden ve beytülmala uzanan haramzade ellerden hukuk çerçevesinde hesap soracağımızın bilinmesini isteriz.” Denildi.

 

 

 

 

 

 

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Dolandırıcılık İddiası Yargıya Taşındı
Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.