Hayvanların toplanmasına değil öldürülmesine karşıyız

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Yenişehir Doğal Hayatı ve Hayvanları Koruma Derneği’nden (YEDOHA) yapılan açıklamada, “Yenişehir’deki sokak hayvanlarının çağdaş belediyelerde olduğu şekliyle toplanarak rehabilite edilmesi konusunda yasal sorumlulukları bulunan Yenişehir Belediyesi’nin sanki bu görevini yerine getirmesi derneğimizce engelleniyormuş gibi bir algı yaratılmak istenmektedir” denildi.

YEDOHA’nın Türkiye Hayvan Hakları Federasyonu’na Bursa’dan üye tek dernek olduğu hatırlatılan açıklamada, sadece Yenişehir’de değil Bursa merkezinde ve ilçelerinde talep eden vatandaşlara ve kurumlara yardımcı olmaya çalışıldığı ifade edildi.

Açıklamada şöyle denildi:

Özellikle başıboş hayvanların rehabilitasyonu konusunda tam bir sorumsuzluk örneği sergilemeyi sürdüren Yenişehir Belediyesi’ne vatandaşlar tarafından ulaştırılan şikayetlere “Hayvan severler başıboş hayvanları toplamamıza izin vermiyor” şeklinde yanıtlar verildiği şeklinde duyumlar almaktayız. Bizler hayvanların toplanmasına ve sağlıklı barınaklarda tedavi edilmesine karşı değiliz, bizler hayvanların kim olduğu belli olmayan kişilerce, elinde iğne tabancasıyla öldürülmesine ve çöp kutularına atılmasına karşıyız.

Geçtiğimiz yıllarda “YEDOHA’nın artık hayvanları kendisinin topladığı ve kendi barınaklarına götürdüğü gibi aslı olmayan bilgilendirmeler de yapılmıştı. Görev ve sorumluluğunu yerine getirmeyen belediye, bu sorumsuzluğunun sebebini derneğimizmiş gibi göstermeye çalışmıştı.

Barınak yapmak ve hayvanların öldürülmeden çağdaş yöntemlerle rehabilite edilmesi gibi sorumluluklar ilgili yasayla Belediyelere verilmişken yapılan yanlış bilgilendirmeler ortak çözümü engellemektedir. Ancak YEDOHA kuruluş ilkelerine bağlı kalarak doğanın ve hayvanların korunması yönündeki çalışmalarını kararlılıkla sürdürecektir.

 

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Hayvanların toplanmasına değil öldürülmesine karşıyız

Yorumlar kapalı.

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.