Kan Bağışını Geleneksel Yaptılar

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Yenişehir İlhan oğuz Mesleki ve teknik Anadolu Lisesi tarafından, bu yıl üçüncüsü gerçekleştirilen kan bağış kampanyası geçen hafta yapıldı ve 31 ünite kan bağışının gerçekleştirildiği kampanya geleneksel hale geldi.

Kan bağış kampanyasıyla ilgili konuşan ve kan bağışının önemini anlatan Okul Müdürü Mehmet ŞAHİN, “Her yıl binlerce insan, bir kaza ya da hastalık sonucunda kan bulamadığı için hayatını kaybediyor. Buna karşılık yapılan araştırmalar, yaklaşık 77 milyon insanın yaşadığı Türkiye’de yıllık kan bağış oranının, nüfusun %1′i kadar olduğunu gösteriyor. Oysaki kan bağışı, kan bekleyen binlerce insanın hayatını kurtarmanın yanı sıra, bağış yapan kişinin sağlığını da olumlu yönde etkiliyor.” Dedi.

Şahin’in açıklaması şöyle:

“Kan bağışı yaşam için yapılan bir armağandır. Ülkemizde her yıl 2 milyon ünite kana ihtiyaç duyulmaktadır. Bu ihtiyaç çoğunlukla hastaların yakınlarından ve acil durumda sağlanabilmektedir. Ülkemizde kan bağışının yeteri seviyelere ulaşamaması insanların hayatını kaybetmesine neden olabilmektedir. 18 ve 65 yaş arası olan sağlıklı bulaşıcı hastalığı veya riski olmayan 50 kg üzerinde kişiler kan bağışlayabilirler ve yılda üç kez kan bağışı yapılabilir. Sağlıklı kişilerin yılda en az 2 kez bağışı yapmasıyla ülke ihtiyacı karşılanabilmektedir. Ancak düzenli olarak kan bağışlayan kişi sayısı çok azdır. Bizler de bu bilinci artırmak ve ihtiyacın karşılanmasına bir nebze de olsa katkı sağlamak için yaptığımız bu kampanyada destek olan herkese teşekkür ediyorum”

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Kan Bağışını Geleneksel Yaptılar

Yorumlar kapalı.

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.