TBMM’nin yanıtı Sırman’ı tatmin etmedi

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

TBMM Bilişim ve İnternet Araştırma Komisyonu’nun davetlisi olarak çeşitli çalışmalara katılan İnternet Yayıncıları Derneği Başkanı Tayfun Sırman, son olarak meclis çatısı altında bazı internet sitelerinin erişiminin engellendiği iddialarıyla ilgili olarak TBMM’ye yaptıkları başvurunun yanıtlarını paylaştı.

“Sorularımız Geçiştirilmiş”

TBMM içinde sağlanan internet ağında bazı sitelerin sakıncalı olduğu gerekçesiyle erişiminin engellendiğini, bu sitelerin hangileri olduğunu veya sayısına ilişkin verileri soran Sırman, “Ne yazık ki aldığımız yanıtlar sorularımızı geçiştirmeye yönelik hazırlanmış,  geçtiğimiz haftalarda basına da yansıdığı üzere Türkiye Kas Hastalıkları Derneği’nin kasder. org.tr adresine pornografi uyarısı düşülerek engellendiği ortaya çıkmıştı. TBMM’de, 5651 sayılı kanunla engellenen sitelerin dışında ayrı bir filtre sistemi de olduğu görülüyor. Bu filtrelemelerin hangi kıstaslara göre yapıldığına yönelik tatmin edici cevaplar alamadık” şeklinde konuştu.

TBMM Bilgi İşlem Başkanlığı tarafından hazırlanan ve Basın Yayın Halkla İlişkiler Başkanlığı tarafından iletilen yanıtlar şöyle;

1) Kurumsal güvenlik sistemi tarafından 5651 sayılı internet kanununda belirtilen site kategorileri sistem tarafından otomatik olarak erişime kapatılmaktadır. Erişime kapatılan siteler ‘in sayısına ilişkin herhangi bir veri bulunmamaktadır.

2) Bazı sitelere erişim kısıtlamasının temel amacı kurumsal bilişim sistemlerimizin sürekli ve güvenli bir şekilde çalışabilmesidir.

3) 5651 sayılı “internet ortamında yapılan yayınların düzenlenmesi ve bu yayınlar yolu ile işlenen suçlarla mücadele edilmesi” hakkındaki kanun gereği uygulanmaktadır.

4) Kurumsal bilişim güvenliğini sağlayan yazılım ve donanım sistemlerimizi yöneten personelimiz bulunmaktadır.

 

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
TBMM’nin yanıtı Sırman’ı tatmin etmedi

Yorumlar kapalı.

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.