Tesis için yer arıyorlar

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bursa Damızlık koyun yetiştiricileri birliği, damızlık üretimi ve suni tohum üretimi yapılacak tesis için AKP Bursa Milletvekili Hüseyin Şahin ile belediye başkanı Cingil ’den yardım istedi.

Ototest merkezinin açılması için elinden gelenin en iyisini yapmak için birbiriyle yarışan AKP Bursa Milletvekili Hüseyin Şahin ve Belediye Başkanı Bülent Hamdi Cingil, Bursa Damızlık koyun keçi yetiştiricileri Birliği’nin, entegre küçük baş yetiştirme tesisi kurma projesine soğuk yaklaştı. Yenişehir’de 3 bin dönüm birinci sınıf tarım arazisini ototest merkezi olarak heba eden ikilinin birlik yetkililerine, elimizden geleni yaparız bile diyememesi dikkatlerden kaçmadı.

Bursa Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği (BDKKYB) Türkiye’nin ilk, ‘Entegre Damızlık Üretim Çiftliği’ni kurmak için harekete geçti. BDKKYB Başkanı Yıldırım Oran kurmak istedikleri tesiste; koyun ve keçi ırklarının ıslahı için ar-ge çalışmaları laboratuvarları, suni tohum ve embriyo üretimi de yapılmasını hedefledikleri ve ultrasonografi gebelik muayenesi ve laparoskopik suni tohumlama eğitimleri vermeyi planladıkları örnek çiftlik kurmak +istediklerini vurguladı.

Ülke hayvancılığına büyük katkı saplayacak, bilimsel araştırmaların yapılacağı projenin hayata geçirilmesi için, AK Parti Bursa Milletvekili Hüseyin Şahin ve Yenişehir Belediye Başkanı Bülent Hamdi Cingil’den destek isteyen BDKKYB Başkanı Oran, “Sadece hayvancılıkta ileri gitmiş ülkelerde bulunan böyle bir tesisi ülkemizde de yapabiliriz. BDKKYB teknik ekibi tarafından geliştirilen projede çok önemli detaylar var. Projenin uygulanması için gerekli olan 350 dönüm araziye ve devlet tarafından sağlanacak maddi ve manevi katkıya ihtiyacımız var” diye konuştu.

Verimli Irklar Yetiştirilecek

BDKKYB Başkanı Yıldırım Oran yetiştiricilerin ekonomik yollarla suni tohumlama yapabilmesi ve damızlık ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla geliştirdikleri projenin ülke hayvancılığını gelişmesine büyük katkı sağlayacağını söyledi. Proje kapsamında damızlık küçükbaşların sera barınaklarda yetiştirileceğini belirten BDKKYB Başkanı Yıldırım Oran, “İlk etapta bin başlık bir proje hazırladık. Türkiye’nin iklim koşullarına uygun koyun ve keçi ırklarını getirip bu çiftlikte yetiştirmek istiyoruz. Hazırladığımız projede hayvanların kaba yem ihtiyaçlarını giderecek meramız olacak. Embriyo üretimi ve suni tohumlama ünitesi kuracağız. Irkları geliştirmek içinde ar-ge laboratuvarları kuracağız” dedi.

Başkan Oran geçmişte Türkiye’nin yerli koyun ve keçi ırklarının yurt dışına ihraç edildiğini, bu ırkların gönderildikleri ülkelerdeki ar-ge çalışmaları ile daha verimli hale getirildiklerini, Türkiye’deki ırkların ise ilgisizlik sonucunda verimsiz hale geldiklerini söyledi. Bu ve benzeri nedenlerle ülke hayvancılığının, dışa bağımlı hale geldiğinin altını çizen BDKKYB Başkanı Yıldırım Oran, “Hazırladığımız projenin asıl amacı, ülkemizi bu alandaki dışa bağımlılıktan kurtararak, yerli ırkların gelişmesini sağlamaktır. Projemizin bu yönüyle değerlendirilmesi istiyoruz” diye konuştu.

TBMM Plan Bütçe Komisyonu Üyesi AK Parti Bursa Milletvekili Hüseyin Şahin’den de projenin hayata geçirilmesi için gerekli olan; İPARD, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı hibe kredileri ve TÜBİTAK destekleri konusunda destek isteyen BDKKYB Başkanı Yıldırım Oran, “Projeyi ilk etapta 10 bin baş olarak düşündük. Fakat o kadar büyük bir tesis için gereken kaynağı bulamayız. Böylece ilk etapta bin başlık bir tesis kurmaya karar verdik. Bunun için yaklaşık 2 milyon TL’lik kaynak bize yetecek. Bu proje ile Bursa’yı Türkiye’nin küçükbaş hayvancılık merkezi yapabiliriz. Projemiz başka bölgelerde de uygulanabilir. Bakanlık teknik kadroları bizi desteklerse daha da geliştirebiliriz” diye konuştu. Başkan Oran Yenişehir Belediye Başkanı Cingil’den proje için gerekli olan 350 dönüm civarında arazinin bulunup BDKKYB’ye tahsis edilmesini talep etti.

AK Parti Bursa Milletvekili Hüseyin Şahin 2013 yılı Türkiye bütçesinde, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın bütçesine 9 milyar liralık hibe desteği kalemi konulduğunu belirterek, “Daha önce de ifade ettiğim gibi, bu para Türkiye’nin 2002 yılı yatırım bütçesine eşittir. AK Parti iktidarında Türkiye her alanda büyük işler başardı. Bu başarının asıl mimarı da Başbakanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’dır” ifadesini kullandı. Hüseyin Şahin Yenişehir Belediyesi tarafından proje için yatırım alanı bulunması halinde yatırım için gerekli kredi ve hibe destekleri için gereken girişimleri yapacağını da vurgulayıp, “Bu işi hayırlı bir sonuca taşımak için ciddi bir çaba harcayacağım, genel hatları ile yapılmak isteneni doğru buldum” şeklinde konuştu. Yenişehir Belediye Başkanı Bülent Hamdi Cingil’de projenin çok güzel hazırlandığını söyledi. Başkan Cingil, talep edilen arazi için Belediye İmar Müdürlüğü’nce bir araştırma yapılacağını sözlerine ekledi.

Öte yandan görüşmede Yenişehir Süt Birliği Başkanı ve AK Parti Yenişehir İlçe Başkanı Nazif Tuna’da hazır bulundu. Nazif Tuna’da BDKKYB’nin projesinin Yenişehir’e ve ülke hayvancılığına büyük katkı yapacağına inandığını kendisinin de gereken desteği vereceğini kaydetti.

 

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Tesis için yer arıyorlar

Yorumlar kapalı.

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.