Türk Eğitim-Sen Yenişehir Kadın Kolları Başkanı Suzan Ercan: Amaç kadını eve kapatıp cinsel bir obje, meta görevi yüklemek; onu birey, insan olarak görmekten uzaklaştırmak gibi geliyor bana.

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Türk Eğitim-Sen Yenişehir temsilciliği 8 Mart ile ilgili yaptığı basın açıklamasında kadın cinayetleri ile kadına şiddeti kınadı. Türk Eğitim-Sen Yenişehir Kadın Kolları Başkanı Suzan Ercan imzasıyla yapılan açıklama şöyle:

Bugün 8 Mart Dünya Kadınlar Günü… Peki birçok ülkede 1921’den beri kutlanan bu önemli günde ve diğer zamanlarda kadın için ne yapıldı?

Ben söyleyeyim: Kadınlarımız iki tatlı söz, bir hediye ile aldatılmaya çalışıldı. Aile içi şiddete ve baskılara maruz kaldı. Öğrenim görme, çalışma, özgürce düşüncesini savunma hakları çiğnenmeye devam edildi. Tecavüzlere ve cinsel tacizlere uğratıldı. Çalışma hayatlarında mobbing ve psikolojik baskılarla mücadele etmek zorunda kaldı. Ve… en önemlisi de ‘’YAŞAMA HAKLARI’’ ellerinden alındı. Son yıllarda basına yansıyan ‘’KADIN CİNAYETLERİ ve KADINA ŞİDDET’’ haberleri o kadar çoğaldı ki artık yadsımaz hale getirildik maalesef…

Sanki amaçları kadını eve kapatıp cinsel bir obje, meta görevi yüklemek; onu birey, insan olarak görmekten uzaklaştırmak gibi geliyor bana. Ama bunu başaramayacaklar! Kadınlarımızın sabrı taştı artık. Son zamanlarda kadın platformları bu sorunlar üzerinde fazlaca çalışmaya başladı. Sivil toplum kuruluşları ve sosyal paylaşım siteleri de bunu destekler nitelikte bilinçlendirme çalışmaları yapıyor. Ama en önemli görev biz kadınlara düşüyor. Çocuklarımızı yetiştirirken sevgi, saygı, hoşgörü, merhamet ve vicdan sahibi bireyler olarak eğitmeliyiz, yetiştirmeliyiz.

Ya hükümetlere yani siyasilere düşen görev?… Öncelikle kadını gerçekten koruyacak yasalar düzenlenmeli, cezalar da caydırıcı olmalıdır. Kadınlarımızın çalışma şartları, işe alınma ile ilgili yüzdeliklerin arttırılması gibi düzenlemeler yapılmalıdır. Siyasette de partilere belli oranda kadın milletvekili bulundurma yasası düzenlenmelidir. Sağlıklı toplumlar oluşturmak, kadına verilen değerle olur.

Mustafa Kemal Atatürk kadının önemini ‘’ Ey kahraman Türk Kadını, sen yerlerde sürüklenmeye değil, omuzlar üstünde göklere çıkarılmaya layıksın!’’ ve ‘’ Milletimiz güçlü bir millet olmaya azmetmiştir. Bunun gereklerinden biri de kadınlarımızın her konuda yükselmelerini sağlamaktır. Bundan dolayı kadınlarımız ilim ve fen sahibi olacaklar ve erkeklerin geçtikleri bütün öğretim basamaklarından geçeceklerdir.’’ Diyerek çok güzel ifade etmiştir. Biz Kamu-Sen’e bağlı Türk Eğitim-Sen ailesi olarak ‘’8 Mart Dünya Kadınlar Gününü’’ kutluyor, kadınların çağdaş hak ve özgürlüklerle birlikte yaşamın her alanında başarıyla yer almaları, siyasette, iş dünyasında, sosyal hayatta daha çok sayıda aktif olmalarını yürekten diliyoruz. Tüm kadınlarımıza sevgi ve saygılarımızı sunuyoruz.

 

 

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Türk Eğitim-Sen Yenişehir Kadın Kolları Başkanı Suzan Ercan: Amaç kadını eve kapatıp cinsel bir obje, meta görevi yüklemek; onu birey, insan olarak görmekten uzaklaştırmak gibi geliyor bana.

Yorumlar kapalı.

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.