Yenişehir TBMM gündeminde

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala


CHP Bursa Milletvekili Sena Kaleli, Otomotiv Test Merkezi kurulmak istenen Yenişehir için farklı bir öneri sundu. Kaleli, Yenişehir’de Tarıma Dayalı İhtisas OSB (Organize Sanayi Bölgesi) önerisi getirdi.

CHP Bursa Milletvekili Sena Kaleli, yıllardır kimsenin dikkat çekmediği ancak topraklarının veriminden dolayı oldukça önemli bir potansiyele sahip olan Bursa’nın Yenişehir İlçesi’ni meclis gündemine taşıdı.

Yenişehir İlçesi’nin tarımsal verimliliğinden istihdam potansiyeline, hayvancılıktan bölgede kurulması gereken organize sanayi bölgelerine kadar birçok konuyu işlediği önergesinde Kaleli; Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehmet Mehdi Eker’e dikkat çekici sorular sordu.

CHP Bursa Milletvekili Sena Kaleli’nin, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehmet Mehdi EKER tarafından yazılı olarak yanıtlanması konusunda verdiği soru önergesi şöyle:

“Bursa’nın Yenişehir ilçesi verimli toprakları ve ürün çeşitliliğiyle büyük bir tarımsal potansiyele sahiptir. Yenişehir ayrıca, tarımsal ürün ihracatında da Bursa’nın ilçeleri arasında birinci sıradadır. Yenişehir’deki bu potansiyelin değerlendirilmesi ve ekonomiye kazandırılması için ilçede, Tarıma Dayalı İhtisas Organize Sanayi Bölgesi (TDİOSB) kurulması büyük önem taşımaktadır. Bunun farkında olan firmalar da ilçede tesis kurmak istemekte ancak uygun yer bulunamadığı için, arayışlarını başka bölgelere kaydırmaktadırlar.

1000 dönümün üzerinde bir alana kurulacak TDİOSB sayesinde çiftçilerin ürünleri değerlenecek, ürün çeşidi artacak, genç ve işsizlere istihdam alanı yaratılacak ve hem Yenişehir hem de ülke ekonomisi kazançlı çıkacaktır. Öte yandan ilçedeki hayvancılık potansiyeline yönelik olarak süt tankları yoluyla bir çözüm üretilmeye çalışılmaktadır. Bu bağlamda;

Bursa’nın Yenişehir ilçesinde Tarıma Dayalı İhtisas Organize Sanayi Bölgesi (TDİOSB) kurulmasına yönelik bir çalışmanız var mıdır? Bakanlığınızın bu konudaki yaklaşımı nasıldır?

Yenişehir’deki hayvancılığın desteklenmesine yönelik pansuman tedbir olan süt tanklarının yerine kalıcı bir tesis kurulmasına yönelik bir çözümünüz var mıdır?

Ülkemizde Tarıma Dayalı İhtisas Organize Sanayi Bölgesi (TDİOSB) kurulması için hangi kriterlere bakılmaktadır? Halen kurulmuş olan TDİOSB’ler nerelerdedir?

Yenişehir, TDİOSB kurulması için gerekli olan koşullara uyum sağlamakta mıdır? Bölgedeki tarım ve hayvancılığın sürdürülebilmesi, ürün çeşitliliğinin arttırılması ve zenginleştirilmesi için bakanlığınızca bugüne kadar neler yapılmıştır?”

 

 

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Yenişehir TBMM gündeminde

Yorumlar kapalı.

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.