Belediye Başkanı Süleyman Çelik, Yenişehir Kent Konseyi Başkanlığı’na Seçildi

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Belediye Başkanı Süleyman Çelik, Yenişehir Kent Konseyi Başkanlığı’na seçildi. Yenişehir Belediye Meclis Salonu’nda yapılan genel kurula, mahalle muhtarları, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ve kamu kurumlarının temsilcileri katıldı. Çoğunluğun sağlanmasıyla açılan genel kurul, İstiklal Marşı ve saygı duruşuyla başladı. Divan Başkanlığı’na ise BKK Başkanı Semih Pala, Divan üyelerine ise Cüneyt Acar ve Mustafa Sevim oybirliğiyle seçildi. Yenişehir Kent Konseyi çalışma yönergesi de genel kurulda kabul edildi.

Tek adayının olduğu genel kurulda, Yenişehir Belediye Başkanı Süleyman Çelik yapılan açık oylama sonucu oybirliğiyle Yenişehir Kent Konseyi’nin başkanı seçildi. Yürütme kurulu için yapılan açık oylamada ise Prof. Dr. Bahri Yıldız, Bayram Şahin, Ahmet Bayram, Orhan Torun, Hakkı Çetin, İsmail Demiröz ve Hatice Çolak seçildi.

Yenişehir Kent Konseyi Divan Başkanlığı’nı üstlenen BKK Başkanı Semih Pala, Yenişehir Kent Konseyi’nin kurulmasının ilçeye ve şehre hayırlar getirmesini temenni etti. Yenişehir Belediye Başkanı’nın kent konseyinin yeniden hayata geçirilmesi için gayret sarf ettiğini belirten Semih Pala, demokrasi kültürünün gelişmesi için bu tür çalışmalar ihtiyaç olduğunu söyleyerek kendisine teşekkür etti. Bursa Kent Konseyi’nin yapısı ve yaptığı çalışmalar hakkında bilgi veren Pala, BKK’nin Türkiye’nin en büyük ve en güçlü kent konseyi olduğunu, yılda 1500 faaliyet yapabildiğini hatırlattı. 4 seçilmiş meclisi, 30 çalışma grubu, yüzlerce kurumsal ve bireysel katılımcısı bulunduğunu dile getiren Pala, “Bu belediye başkanının yatkın olmasıyla sağlanıyor, Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, bu işlere önem veriyor. BKK de herkese ve her kesimlere açık çalışmalarını sürdürüyor. Kent konseyleri demokrasi platformu, yerel demokratik buluşma noktası olmalı. Kent konseyleri amir değil, bir çatı kuruluşudur. Kent konseyleri her şeye karşı çıkan, kavgacı taraf olmamalı. Barışçı ve herkesin medenice fikirlerini dile getirdiği ortamlar hazırlamalı. Demokrasi, hukuk, insan hakları ve özgürlükler gibi temel kavramlar kent konseylerinin olmazsa olmazlarıdır” dedi.

Kent konseyleri el kitabı oluşturduklarını da açıklayan Pala, kitapçığı Türkiye’nin her yerine ulaştırdıklarını söyledi. Kent konseyi modelinin, Türkiye’de oturması için çalıştıklarını ifade eden Pala, “Yenişehir, kent konseyini kurarak örnek bir adım attı. Bizler 17 ilçemizde de kent konseyinin kurulmasını arzuluyoruz” diye konuştu.

Yenişehir Belediye Başkanı ve Yenişehir Kent Konseyi Başkanı Süleyman Çelik ise, belediyecilik hizmetlerinde ayaklarının yere sağlam basabilmesi ve hizmetlerin layıkıyla olması için Yenişehir Kent Konseyi’nin kurulmasını istediklerini anlattı. Yenişehir Kent Konseyi’nde iki yıl içerisinde tüm sivil toplum kuruluşlarıyla birlikte çalışacaklarını söyleyen Çelik, “İki yılın sonunda yeni bir seçim yaparak arkadaşlarla beraber çalışmalar yapacağız. Bana verilen Kent Konseyi başkanlığı görevini çok önemsiyorum. Bu zamana kadar çalışmalarımızda birbirimizden farkımız olmadı. Bu aşamadan sonra da olmayacak. Bizden sonraki kuşaklara yaşanabilir bir ilçe bırakmak istiyoruz. Artık ilçemizin tüm meseleleri kent konseyi çatısı altında özgürce konuşulacak. Doğru kararların alınacağına, sonuçların bir süt makamlara ulaştıracağımıza ve vatandaşın taleplerinin hayata geçeceğine inanıyorum” dedi.

 

Yenişehir Kaymakamı Süleyman Yılmaz ise, 5 yılda bir belediye başkanı seçildiğini, verilen sözlerin yerine getirilmeye çalışıldığını, ancak zaman içerisinde ihtiyaçların değişebildiğini anlattı. Yılmaz, “Kent konseyleri de bu tür meselelerin vatandaşların katılımıyla görüşebildiği ortamlar sağlıyor. Saygı çerçevesinde ilçenin 100 yıl sonraki ihtiyaçlar konuşulacak. İlçe içerisinde yanlışta ittifak etmeyen bir kurumun oluşturulacağına inanıyorum. Yenişehir Kent Konseyi’nin hayırlı olmasını diliyorum. Emeği geçenlere teşekkür ediyorum” diye konuştu.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Belediye Başkanı Süleyman Çelik, Yenişehir Kent Konseyi Başkanlığı’na Seçildi

Yorumlar kapalı.

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.