Cumhuriyet Kadınları Derneği kuruldu

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Merkezi Ankara’da Bulunan Cumhuriyet Kadınları Derneği’nin Yenişehir Şubesi Kuruldu.

Serpil Kayar, Nebahat Şişko, Hülya Çığırdan Oğru, Beyhan Erdemli, Vahide Yongacı ve Pervin Ana’dan oluşan kurucu üyeler adına yapılan açıklamada, derneğin amacının Cumhuriyet’in temel değerlerini korumak ve savunmak olduğu belirtildi.

Cumhuriyet Kadınlar Derneği Tüzüğünden alıntılar yapılan açıklamada şöyle denildi:
Bizler, 6 kişiyle derneğimiz genel merkezine 18 Ekim 2012 tarihinde yaptığımız başvuru dilekçesiyle başlattığımız kuruluş işlemlerini nihayet tamamladık ve çalışmalarımıza başladık. Ulusça zor günler yaşadığımız bu dönem, kadınlarımız için daha da zor ve karanlık hale gelmiştir. Ana haber bültenleri her gün, bir ya da birden fazla kadın cinayeti veya kadına şiddet olayı bildirmeden kapanmıyor artık. Oysa kadın candır, canında can taşıyandır,  üretendir,  biri bin edendir,  bu nedenle iyiden güzelden yanadır, yaşamaktan yaşatmaktan yanadır. Öyleyse niçin en çok kadınımıza reva görülüyor şiddet ve acı?

Öyle ki kadınlarımıza yaşatılan sadece şiddet ve ölüm değil. Bir yandan da öylesine engeller konulmuştur ki önüne, yaşarken yok sayılmış dolayısıyla kendi yaşamıyla ilgili kararları da tabii ki başkaları almış, kadına uygulama dayatılmıştır. Ya bir elinde cımbız, bir elinde ayna, umurunda mı dünya diyerek aklı havada veya eve kapatılarak süpürge ve mutfak işlerine bağlı bırakılmış ve saçı uzun aklı kısa olmuştur o zamanda. Oysa aklın ve başarının cinsiyeti yoktur. İşte burada cumhuriyet yönetiminin önemi çıkar yine ortaya. Bu durumu en başından görebilen, büyük önderimiz Mustafa Kemal Atatürk “Bir toplum, cinslerden yalnız birinin yüzyılımızın gerektirdiklerini elde etmesiyle yetinirse, o toplum yarı yarıya zayıflamış olur. Bizim toplumumuzun uğradığı başarısızlıkların sebebi, kadınlarımıza karşı ihmal ve kusurdur.  Bir toplum, bir millet erkek ve kadın denilen iki cins insandan meydana gelir. Mümkün müdür ki, bir toplumun yarısı topraklara zincirlerle bağlı kaldıkça, diğer kısmı göklere yükselebilsin” sözleri ile kadının olması gerektiği yeri vurgular.

Kadını ve erkeğiyle omuz omuza yürütülen mücadelelerle kazanılan Kurtuluş Savaşı’ndan sonra kurulan Türkiye Cumhuriyeti, ulusun çağdaş ve demokratik bir yönetime kavuşmasının başlangıç noktası olmuştur. Türk kadınları ancak Cumhuriyet’in kurulmasıyla birlikte toplumsal ve siyasal haklarına yasal olarak kavuşabilmişlerdir.  Cumhuriyet, Türk kadını ve toplum için uygarlık aşaması olarak tarihi bir dönüm noktasıdır. Cumhuriyet kadını özgür kılar, kadının özgür olması ise cumhuriyetin olmazsa olmazıdır. Kadının özgür olmadığı ülkeler özgür olamaz. Ülkelerin gelişmişlik düzeyleri birçok seçenek yanında, kadına ve çocuklarının yaşam tarzına göre de anlaşılabilir. Kadının cahilliğini, toplumun gerileyip çökmesinin en önemli nedeni olarak gören ve çağdaşlaşma yolunun eğitimden geçtiğini bilen Büyük Önder Atatürk’ün, ‘’Zaman ilerledikçe, ilim geliştikçe, medeniyet dev adımlarıyla yürüdükçe; hayatın, asrın bugünkü gereklerine göre evlat yetiştirmenin güçlüklerini biliyoruz. Anaların bugünkü evlatlarına vereceği terbiye, eski devirlerdeki gibi basit değildir. Gerekli özellikleri taşıyan evlat yetiştirmek, pek çok özelliği şahıslarında taşımalarına bağlıdır. Bu sebeple kadınlarımız, hatta erkeklerden daha çok aydın, daha çok feyizli, daha fazla bilgin olmaya mecburdurlar!” sözü de kadınlarımızın aklı, yaratıcılığı, eğitimi ile sosyal yaşamda, birebir yer alması ve ülke geleceğine olan etkisini belirtmiştir.

Kadının ödediği bedel ülkenin bedelidir. Çağdaşlığın, demokrasinin, eşitliğin temeli de kadındır ve yine yaşamı hepimize örnek başarılarla geçmiş,  örnek bir Cumhuriyet Kadını Sayın Türkan Saylan’ın çağrısını da anımsatmak istiyoruz;

“Her eğitimli kadının, bu cumhuriyete borcu var”.  Ve derneğimizin Genel Başkanı Sayın Şenal Sarıhan’ın derneğimizin 6. Olağan Genel Kurulu’nda  yaptığı konuşmasındaki; ‘’ Kadın arkadaşlarımız şunu kanıtlıyorlar, yol ne kadar uzun olursa olsun, insanlar kendi yaşamlarını, çocuklarının yaşamlarını güvence altına almak için yola çıkarlarsa, o yoldan onları kimse döndüremez’’  sözleri kadınımızı, anneliğimizi, hedeflerimizi  ne güzel  özetliyor. İşte biz, güçlerimizi birleştirmek, iyilikler, güzellikler  yaratmak için buradayız. Tüm kadınlarımızı birlikte çalışmak için bekliyoruz.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Cumhuriyet Kadınları Derneği kuruldu

Yorumlar kapalı.

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.