Cumhuriyet Kadınları Tanıtım ve Dayanışma Yemeğinde buluştu

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Cumhuriyet Kadınları Derneği Yenişehir şubesinin düzenlediği tanıtım ve dayanışma yemeği yoğun bir katılımla yapıldı. Geçen hafta İmren Izgara’da iyi bir program ve iyi bir organizasyonla gerçekleştirilen yemeğe, bazı sivil toplum kuruluşlarının yanı sıra çok sayıda kadın katıldı.

Derneğin kuruluş amaçlarını anlatan ve kısa, orta ve uzun vadede gerçekleştirilecek etkinlikler hakkında bilgi veren Dernek Başkanı Serpil Kayar, kurtuluş mücadelesinin kadınların baskın gücüyle verildiğini söyledi. “Kadınlarımız, ülkemizin bağımsızlığı için direnmişlerdir. ;Şeyhlerin, Şıhların, masalcıların, kralların, şarlatanların üç adım gerisinden gelmeyi hak etmediğini bilerek yürümüştür” diyen Kayar, bugünün kadınlarımız açısından pek iç açıcı olmadığını belirtti.

Kayar’ın konuşması şöyle:

Türkiye Cumhuriyeti, devrimleriyle kadınlarını, diğer dünya ülkelerinden çok önce onurlandıran bir ülkedir. Ülkemizde, kurtuluş mücadelesi kadınların baskın gücüyle verilmiştir kadınlarımız, ülkemizin bağımsızlığı için direnmişlerdir. ;Şeyhlerin, Şıhların, masalcıların, kralların, şarlatanların üç adım gerisinden gelmeyi hak etmediğini bilerek yürümüştür bu yolu… Hak edilmiş haklarından haberdar olmayı pekala bilir; eğer öğretilmemek için özel bir çaba harcanmazsa, .Bugünkü durum kadınlarımız açısından hiç de iç açıcı değildir

Bir toplumda kadınlar için sığınma evleri açmak, kadınları güvence altına almak değildir. Kadının birey olabilmesinin önünü açmak, kadını beyin takımının içinde konumlandırmak, yönetimi kadınla paylaşmak, olmalıdır. Bugün hala kadınlarının % 20’sinin okur yazar olmadığı ülkemizde, medeni nikahı olmadan yaşamaya zorlanan, aile içi ve dışı şiddete yüksek oranda maruz kalan, kişilik haklarından nasibini alamayan, ilkel ve kapalı alan koşullarında yaşamaya doğru itilen kadınlarımızın haklarını bir kez daha düşünmemiz gerekiyor. Cumhuriyet’in kadına sağladığı en önemli hak, kadın ve erkek eşitliğini öngören düzenlemelerdir. Bugün, yalnızca haklarını talep eden bir kimlik olmanın ötesinde, çağdaşlaşmaya çalışan kadının üstlenmesi gereken sorumluluklar vardır. Mesleği, ekonomik özgürlüğü, olumlu koşulları ve yeterli olanakları olan kadınlarımız, bu toplumu biraz daha ileriye götürebilmek için kendilerini sorumlu hissetmek durumundadırlar. Kadının hangi şartlarda olursa olsun gerçek emekçiler olduğunu anımsayacak olan eğitimli kadın, koltuğuna çantasını sıkıştırıp sadece tüketici rolünü üstlenmeden, güce gereksinimi olan kadınlar için bir model oluşturabilmelidir. Cumhuriyet kadınlarının bu ülkede daha fazla sorumluluk almaya mecburiyetleri vardır. Gerici bir zihniyet ancak ve ancak bu koşullarda alt edilebilir. Türkiye Cumhuriyeti kadını, çağdaşlaşmanın temel değeridir.  İşte bizler Cumhuriyet Kadınlarını Deneğini bu sorumluluk bilinciyle kurduk. Ve birlikte çalışmak için sizleri de aramıza bekliyoruz.

Yemeğe katılan kadınlar, yerel sanatçıların söyledikleri şarkılar eşliğinde gönüllerine eğlendi.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Cumhuriyet Kadınları Tanıtım ve Dayanışma Yemeğinde buluştu

Yorumlar kapalı.

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.