Darbe Girişiminin Ardından Yenişehir

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

IMG_1044 (Custom)

Ayrıntılarını dakika dakika takip etme fırsatı bulduğumuz 15 Temmuz Darbe girişimi kısa bir sürede bastırıldı. Darbe akşamının ilk saatlerindeki endişeli bekleyiş Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yaptığı meydanlarda toplanma çağrısı ile farklı bir boyut kazandı. Erdoğan CNN Türk'ün canlı yayınına bağlandı ve "Milletin üstüne gelmenin bedelini ağır ödeyecekler" dedi.

Cumhurbaşkanı aynı anda, bu girişimi "Silahlı kuvvetlerimizin içinde bir azınlığın, paralel yapılanmanın teşvik ettiği bir harekettir. Ülkemizin birliği, beraberliğine yönelik bir hareket.” Olarak değerlendirdi.

Yapılan çağrıya tüm yurtta olduğu gibi Yenişehir’de de uyuldu. Yenişehir Belediyesi’nden yapılan anonslarda halkın darbe girişimine karşı toplanması istendi. Toplanma yerinin neden Belediye Meydanı ya da Atatürk Anıtı önünde değil de AKP önünde olduğu ise eleştirildi.

Sonraki günlerde devam eden ve “Demokrasi nöbeti olarak “ adlandırılan bu toplanmalarda darbe girişimi protesto edilirken, meydanların darbecilere bırakılmayacağı ve her birinin bedel ödeyeceği ifade edildi.

Darbe girişimine tepkiler giderek büyüdü. Yapılan protesto yürüyüşlerine sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, esnaf ve meslek odaları destek verdi. Yapılan basın açıklamalarıyla tepkilerini deli getirdiler.

Görevden alındılar

kaymakam

 Kaymakam Rahmi Köse

Darbe girişiminin ardından İçişleri Bakanlığı tarafından Bursa’da görevden uzaklaştırılan 3 kaymakamdan birisi de Yenişehir Kaymakam’ı Rahmi Köse oldu. Yıllık izni nedeniyle ilçe dışında olan ve darbe girişiminden bir gün sonra geri dönerek görevine başlayan Kaymakam Rahmi Köse, ilk mesai günü olan 18 Temmuz Pazartesi günü görevden alındı.

haci-omer-sen-yenisehire28099e-atandi
 Emniyet Müdürü Hacı Ömer Şen

Yenişehir’de bir diğer gelişme ise İlçe Emniyet Müdürü Hacı Ömer Şen’in görevden alınması oldu. Karacabey’in İlçe Emniyet Müdürü iken yaklaşık 10 ay önce Yenişehir’e atanan Hacı Ömer Şen, Kaymakam Rahmi Köse’nin görevden alınmasından bir gün sonra görevine son verildi.

 Emniyet Müdürü Hacı Ömer Şen’in yerine atanan Nilüfer Emniyet Müdür Yardımcısı Oktay Altıp Yenişehir’deki görevine başladı.

Yenişehir’in İlk Özel Lisesi Kapatıldı

Yenişehir ilk özel okulu olan ve geçen yıl açılan Özel Yenişehir Temel Lisesi, önceki gün Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) darbe girişimiyle ilgili soruşturma kapsamında kapatıldı.

Darbe girişiminin ardından FETÖ’ye yönelik operasyonlar devam ederken, Özel Yenişehir Temel Lisesi mühürlendi.

Önceki gün, sabah saatlerinde Bursa Kaçakçılık ve Organize Suçlarla mücadele ekipleriyle birlikte okula giden İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü yetkilileri, okulda bir toplantı gerçekleştirdi. Daha sonra da okulun kapısın kilit vuruldu. Okulun ne olarak kullanacağına dair bir açıklama yapılmazken okuldaki tüm evrak ve bilgisayarlara da el konulduğu görüldü.

                                               YENİŞEHİR’DE KİMLER NE DEDİ?

Yenişehir Belediyesi:

IMG_1279 (Custom)

İllegal çete mensupları terörist hainlerin, 15 Temmuz 2016 Cuma günü akşam saatlerinde devletimize ve halkımıza karşı gerçekleştirmiş oldukları darbe girişimi, tüm ülkemizde olduğu gibi ilçemizde de halkımızın tepkisi ve birlikteliğiyle geri püskürtüldü.

Darbe girişimi sonrasında Cumhurbaşkanımız ve Başkomutanımız Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN’ın tüm Türkiye’ye yaptığı çağrısı üzerine, ilçe halkımız da Cuma gecesinden bu yana meydanlarda nöbet tutmaya başladı.

İlk olarak Cuma gecesi Çınarlı Camii Önünde toplanan ve kadın, erkek her yaştan ve farklı siyasi görüşlere sahip vatandaşlarımız, ellerinde Türk Bayraklarıyla, vatan haini FETÖ mensubu teröristlere tepkilerini gösterdiler.

Belediye Başkanı Süleyman ÇELİK, Cuma gecesinden itibaren gerek SMS yoluyla gerekse anons bilgilendirme sistemiyle vatandaşlarımıza darbeye karşı birlik olma çağrısında bulunarak, ikinci bir talimata kadar Çınarlı Camii önünde yapılan Demokrasi Nöbetine davet etti.

Çınarlı Camii önünde gerçekleştirilen Demokrasi Nöbetinin yanı sıra Belediye Başkanı  Süleyman ÇELİK’in çağrısı üzerine, 16 Temmuz Cumartesi ve 19 Temmuz Salı gecesi Yenişehir Belediyesi Osmanlı Mehter Takımı eşliğinde ve vatandaşlarımızın yoğun katılımıyla Milli İradeye Sahip Çıkma ve Demokrasi yürüyüşleri yapıldı.

Yenişehir Ticaret Borsası:

20160718_162600

Darbe girişimi, 365 Oda ve Borsa tarafından eş zamanlı olarak yapılan basın açıklamalarıyla kınandı. Bu kapsamda, Yenişehir Ticaret Borsası’nın geçen hafta yaptığı basın toplantısına, Ticaret Borsası Başkanı Saim Bolaca, Başkan Yardımcısı Mustafa Sert, Borsa Meclis Başkanı Mehmet Şen, Meclis Başkan Yardımcısı Hüseyin İşsever ve Yönetim Kurulu Üyeleri Ali Yaşar, Naci Mane ile Ahmet Dübek katıldı.

Yenişehir Ticaret ve Sanayi Odası

IMG_5222

Milli iradeye yönelik darbe girişimine karşı ilk andan itibaren net bir tavırla karşı duruş sergileyen Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB),  19 Temmuz Salı günü saat 11.00’de eşzamanlı olarak ülke genelindeki bütün oda ve borsalarda yapılan ortak açıklama kapsamında bir diğer basın açıklaması Yenişehir Ticaret ve Sanayi Odası tarafından gerçekleştirildi. Her iki toplantıda da hazırlanan ortam metin okundu.

Yenişehir Ticaret ve Sanayi Odası tarafından yapılan basın açıklamasına Meclis Başkanı Salih Hoşgönül, TSO Başkanı Orhan Torun ve tüm meclis üyeleri katıldı.

Türkiye'de özel sektörün tamamını temsil eden TOBB ve 365 Oda-Borsa olarak

81 İl’de, eşzamanlı olarak yapılan basın açıklaması şöyle:

15 Temmuz gecesi Milletimiz ve milli kurumlarımız, demokrasimize kasteden alçakça bir saldırıyı önlemiştir. Halkımız sandığa ve demokrasiye sahip çıkmıştır.

Darbe girişimi haberleri ortaya çıktığı gece, Birliğimiz ve oda-borsa camiası olarak tepkimizi ilk anda ortaya koyduk.

Bu hain kalkışmanın başarısızlığa uğraması, Türk Milleti’nin birlikte duruşu, kararlı tutumu ve demokrasiye sahip çıkma iradesiyle mümkün olmuştur.

Ülkemizin bütün kurumlarının, siyasi partilerimizin, sivil toplumun, basın kuruluşlarımızın, demokrasiyi sahiplenmiş olmasından herkes büyük mutluluk duymalıdır.

Demokrasi düşmanlarına karşı iktidarı ve muhalefetiyle siyasi partilerimizin ve siyasetçilerimizin gösterdiği birlik, beraberlik ve kararlı duruş, en büyük takdiri hak etmektedir.

Başta Sayın Cumhurbaşkanımız, Meclis Başkanımız, Başbakanımız ve Meclisteki tüm siyasi partilerimizi, cunta heveslileri karşısında dik duruşlarından dolayı yürekten kutluyoruz.

Gözü dönmüş darbecilerin saldırılarına büyük bir sebatla direnen, böylece Gazi unvanına bir kez daha hatırlatan Meclisimizle gurur duyuyoruz.

Bu darbe girişimi karşısında direnen, tavır sergileyen herkese, başta kahraman emniyet görevlilerimize ve TSK’nın şerefli mensuplarına, gönül dolusu teşekkür ediyoruz. Onlara minnettarız.

Ama en çok, darbecilerin silahları karşısında kahramanca direnen milletimizin azim ve cesaretiyle kıvanç duyuyoruz.

Bizler, gücünü sandıktan, yetkiyi milletten almayan bir idare istemiyoruz. Ülkemiz için demokrasi dışında bir seçenek de görmüyoruz.

Ordu içinde örgütlenmiş bu terörist çetenin tamamen ortaya çıkartılmasını ve adalet önünde hesap vermesini bekliyoruz.

Hayatını kaybeden kahraman şehitlerimize Allah’tan rahmet, kıymetli ailelerine sabırlar, yaralılara acil şifalar diliyoruz. Milletimiz onları daima minnetle ve rahmetle anacaktır.

Değerli basın mensupları;

Allah’a şükür milletimizin sağduyusu, feraseti, cesareti ve Allah’ın yardımıyla bu belayı, bu fitneyi durdurduk.

Bu şerden, hem demokrasimizi, hem de birlik ve beraberliğimizi güçlendirerek çıktık. Hepimiz demokrasi konusunda toplumda sağlanan bu büyük mutabakatın değerini bilmeliyiz.

Şimdi çok daha güçlü olmak, birbirimize daha fazla sarılmak, birbirimizi daha fazla sevmek zorundayız.

Çünkü bizi biz yapan, bizi ayakta tutan, bizi millet yapan unsur budur. Ülkemizi kaosa sürüklemek isteyenlerin tuzağına düşmeyeceğiz. İş dünyası olarak daha fazla çalışma, üretme, istihdam sağlama zamanı diyoruz.

Geçmişte olduğu gibi, bugün de, yarın da TOBB ve 365 oda-borsa olarak demokrasiden, milletimizden, devletimizden yana olmaya devam edeceğiz.

Ülkemizin birliğine, kardeşliğimize ve demokrasimize karşı olanların da karşısına dikileceğiz.

Özel sektör olarak, ülkemiz ve milletimiz için daha büyük bir azimle çalışacak ve Türkiye’yi büyük hedeflerine taşıyacağız.

Mustafa Kemal Atatürk’ün  “Hakimiyet kayıtsız şartsız milletindir” sözünü hep aklımızda tutarak; ülkemiz için durmadan çalışmaya, üretmeye devam edeceğiz.

Yeter ki birlik ve beraberliğimizin kıymetini aklımızdan çıkarmayarak omuz omuza verelim. Yeter ki birbirimizi sevelim, birbirimize inanıp, güvenelim.

Bu vesileyle halkın iradesi dışında hiçbir iradeyi tanımayacağımızı, demokrasiden vazgeçmeyeceğimizi ve darbe girişimlerini kabul etmeyeceğimizi bir defa daha vurguluyoruz.

Devletimiz ve ülkemiz var oldukça biz de varız. Demokrasi varsa hepimiz varız.

Allah, ülkemize ve milletimize bir daha böyle acılar yaşatmasın.

Kamuoyuna saygıyla duyururuz.

 

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Darbe Girişiminin Ardından Yenişehir
Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.