İmam kılığında bir İngiliz ajanı

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bursa’dan Çok “duygusal” ve “karanlık” ihanet hikayesi

Bursa’nın ileri gelenleri ve din alimleri 21/22 Nisan 1920 gecesi, yani Ankara’da Büyük Millet Meclisinin açılışından iki gün önce, Bursa Belediye binasının büyük salonunda toplanarak, Ankara’daki Meclis işini ve milli sorunları konuşacaklardı. O toplantı çok ilginç gelişmelere sahne olacaktır.

Yazar Tayfun Çavuşoğlu anlatıyor:

Toplantı saatinde 70-80 kadar hoca ve bu arada vali ve ileri gelen kimseler Bursa Belediye binasının salonunda toplandılar. Ali Fuat Paşa toplantının maksadını anlattı. Konuşmalar birkaç saat sürdü.

Bu arada, Ankara’da Heyet-i Temsiliye’den gelen Mustafa Kemal Paşa imzalı telgraf da okundu. Nihayet dinleyicilerin aklı yattı. Olumlu bir karar alınmak üzereyken, genç bir sarıklı birden ayağa kalktı ve:

-Hakikat sizin dediğiniz gibi değildir! diye bağırdı.

Kafalar karıştı…

Toplantıyı dağıtmak isteyen genç sarıklı hoca bağırıyordu:

“-Hakikat sizin dediğiniz gibi değildir! Ne padişahımız efendimiz, ne de Hükûmet tutsak bir durumda değildir. Bizzat bu gerçeği, efendimizin ağzından işittim!”

Oradaki iki polis talimat üzerine arama yaptı. Kahramanlık, Müslümanlık taslayan softanın iç ceplerinin birinde, İngiliz polis amirlerinden Yüzbaşı Bennet’in mektubu bulundu. İmam kılıklı bu genç molla paralı İngiliz ajanıydı, hemen Divan-ı Harbe verildi.

Toplantı salonundaki ulema en yaşlı hocanın öncülüğüyle, «Esarette bulunduğu muhakkak olan Fetva Emini’nin ve padişahın fetvalarına uyulmaması lazımdır» kararına vardılar. Bu karar yazıldı ve yayınlandı, Ankara’ya da gönderildi. İstanbul’da Saray ve hükümet bu fetvayı unutmayacaktı…

İstanbul’un ayak oyunlarına karşı ilk dik duruşu sergileyen Bursa’da, kentin Yunan işgaline düşmesiyle birlikte dengeler değişti. Damat Ferit ve şovmen Bursa Valisi Ziver Bey sahneye çıktı. Padişah ve Damat Ferit hükümeti tarafından, Kuva-yı Millici Bursa ulemasına, eşrafına çektirilen zulmün haddi hesabı yoktu.

Hatta hızlarını alamayıp acayip bir tiyatro sahneye koydular. Yaşlı başlı ak sakallı dedeleri, müftileri, müderrisleri de bu tiyatroya alet ettiler. Kuvayı Milliye’nin şuursuz iftiralarla suçlandığı yeni bir beyanname hazırlanıp imzalandı.

Öyle olaylar var ki… Adeta o günleri yeniden yaşayacaksınız. Detaylar videoda…

Link: https://youtu.be/5gV2TwjYDmM

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
İmam kılığında bir İngiliz ajanı
Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.