W3vina.COM Free Wordpress Themes Joomla Templates Best Wordpress Themes Premium Wordpress Themes Top Best Wordpress Themes 2012

Home » Güncel » 10 Kasım 1938 günü Yenişehir

10 Kasım 1938 günü Yenişehir

Türk ulusunun en büyük yası, Türkiye Cumhuriyeti Devletinin Kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün yaşama veda ettiği gün olan 10 Kasım 1938 Perşembe günüdür.

Bu acı haber o gün ilan edildiğinde, bütün yurt sathında ve dış temsilciliklerimizde hatta dünyanın birçok ülkesinde en büyük yas ilan edilip bayraklar yarıya indirilmiştir.

O acı haberin Yenişehir’e ulaşmasıyla o dönemin fotoğrafçısı, işadamı Mehmet Sorgut, (Kara Mehmet)Saat Kulesinin birinci katından Türk Ulusunun en büyük yası olan günde Yenişehir’in durumunu deklanşörü ile belgelemiş.

Cumhuriyet Meydanı ve Hükümet Konağı önünde başta ilçemiz Kaymakam’ı Mehmet Şakir Canalp ve Belediye Başkanı Osman Minez ile beraberindeki bütün Resmi ve Özel kurumların çalışanları, tüm okullar ve öğretmenleri, ilçe halkıyla birlikte Kara Mehmet’in deklanşöründe ölümsüzleşmiş. Turgut Yüce’nin “Yenişehir Belleği” kitabından

© 2021 Ayrıntı Gazetesi · RSS